PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dokumentacja medyczna niedostępna? To znaczy źle chroniona.

ms
13-04-2018, 07:40
Dokumentacja medyczna niedostępna? To znaczy źle chroniona. Dokumentacja medyczna źle chroniona (foto: pixabay)
Tak uznał NSA oceniając spór pomiędzy jedną z poradni medycznych z Siemianowic Śląskich a właścicielem budynku, w którym się mieściła.

Chodziło o to, że właściciel budynku po kilkumiesięcznym sporze z lecznicą, nie widząc możliwości odzyskania należnych pieniędzy, uniemożliwił pracownikom poradni dostęp do wynajmowanych pomieszczeń, w tym także do tych, w których znajdowała się dokumentacja medyczna (sprzęt komputerowy).

Właściciele lecznicy utrzymywali, że nie mogą odpowiadać za nieoczekiwane działania wierzyciela, uniemożliwiające korzystanie z wynajmowanego obiektu.

Początkowo przedstawiciele przychodni uzyskali korzystny dla siebie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uznał, że podmiot leczniczy nie jest winny całej sytuacji, gdyż dokumentacja medyczna znalazła się nieoczekiwanie we władaniu właścicieli budynku, oczywiście bez zgody i woli podmiotu leczniczego.

Rzecznik Praw Pacjenta interweniował w sprawie, utrzymując, że doszło do naruszenia zbiorowych praw pacjenta przez przychodnię z Siemianowic Śląskich. RPP dowodził, iż podmiot leczniczy nie zabezpieczył w prawidłowy sposób dokumentacji medycznej pacjentów, a swoją uwagę skupił głównie na konflikcie z właścicielem budynku.

Racje RPP uznał ostatecznie NSA. Sędziowie wyrokowali, że zachowanie właścicieli przychodni nie może powodować negatywnych skutków dla pacjentów. Sprawa ta powinna być przestrogą dla innych podmiotów leczniczych, które pozostają w konflikcie z właścicielem wynajmowanej nieruchomości (budynków przychodni).

Sygnatura akt: II OSK 69/18

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Dokumentacja medyczna  

POLECAMY W SERWISACH