PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dokumentacja medyczna: gdy trzeba wydać oryginał

smn
09-02-2017, 10:32
Dokumentacja medyczna: gdy trzeba wydać oryginał Kilka rad na temat wydawania oryginału dokumentacji medycznej (fot. pixabay)
Prawo dopuszcza możliwość wydania oryginału dokumentacji medycznej. Co dentysta powinien zrobić w takim przypadku, radzi adwokat Daniel Anweiler, specjalista w obsłudze prawnej podmiotów leczniczych.

Jednym ze sposobów udostępnienia dokumentacji jest wydanie oryginału. Powstaje pytanie, jak zatem to zorganizować, żeby nie stracić dokumentacji medycznej i mieć ślad kto i kiedy ją zabrał.

Zgodnie z przepisami, wydanie dokumentacji medycznej w oryginale jest możliwe tylko po otrzymaniu pokwitowania. Zainteresowany, zazwyczaj jest to pacjent, powinien więc  kwitować odbiór.

Warto opisać jak najszerzej i jak najbardziej szczegółowo samo przekazanie dokumentacji medycznej. W protokole z przekazania należy zamieścić m.in. datę  wydania dokumentacji, liczbę stron, stan (czy jest zniszczona, czy w dobrym stanie), dokładne dane wraz z adresem osoby, która ją odbiera i czytelne podpisy pracownika wydającego dokumentację oraz pacjenta.

Ponadto pacjent, który odbiera dokumentację medyczną w oryginale powinien się zobowiązać do zwrotu po jej wykorzystaniu. Takie zobowiązanie może być zawarte w protokole przekazania. Powinno ono zawierać przybliżoną datę zwrotu. Zobowiązanie musi być opatrzone datą oraz czytelnym podpisem osoby odbierającej oryginał dokumentacji.

Dobrze sporządzić protokół przekazania dokumentacji medycznej  w dwóch kopiach, po jednej dla placówki medycznej i dla pacjenta. 

I jeszcze jedna sprawa, o której nie wolno zapomnieć - dla własnego bezpieczeństwa - należy oczywiście zrobić, poświadczoną za zgodność, kopię wydawanej dokumentacji. 

Więcej:  dokumentacja-medyczna.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH