PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dokumentacja medyczna bez prawa do korekty?

kan
14-09-2016, 12:04
Dokumentacja medyczna bez prawa do korekty? Pacjent nie ma prawa domagać się skorygowania dokumentacji medycznej (fot. pixabay)
Co zrobić, gdy pacjent domaga się skorygowania dokumentacji medycznej. Czy ma do tego prawo?

Pacjent ma zagwarantowany dostęp do dokumentacji medycznej na podstawie rozdziału 7 ustawy o prawach pacjenta, który szczegółowo określa to prawo (art. 23 ust. 1) oraz sposób udostępniania dokumentów (art. 27).

Udostępnienie tak, ale korygowanie? Z przepisów nie wynika uprawnienie pacjenta do takiego działania. O ile założy się, że przepisy dałyby mu takie prawo. Wtedy, w razie odmowy, istniałaby możliwość dochodzenia przez pacjenta wniesienia poprawek do dokumentacji. Byłoby to wówczas równoznaczne z sytuacją, w której pacjent miałby środki prawne, aby ingerować w treść zapisów w dokumentacji medycznej. A tak oczywiście nie jest.

Odmowa sprostowania wydanej dokumentacji medycznej, czy przewlekłość postępowania placówki w tej sprawie, nie mogą być podstawą do złożenia skargi do sądu administracyjnego, gdyż nie jest to tzw. „czynność z zakresu administracji publicznej dotyczącą uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa”.

Z tych względów pacjent nie może żądać sprostowania wydanej mu dokumentacji medycznej, o czym warto pamiętać i nie ulegać presji.

Więcej: prawodlastomatologow.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
prawa pacjenta   prawo stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH