PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dlaczego usługi sterylizacji wyrobów medycznych są tak drogie

ms
17-10-2016, 11:18
Dlaczego usługi sterylizacji wyrobów medycznych są tak drogie Sterylizacja zdecydowanie za droga
Nad rozbieżnością pomiędzy wysokością opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży sterylnych wyrobów medycznych, a wysokością opodatkowania VAT usług sterylizacji wyrobów medycznych – zastanawia się poseł Michał Stasiński. Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia.

W ocenie posła, taka rozbieżność w stawkach VAT generuje po stronie zakładów opieki zdrowotnej olbrzymie koszty, związane z wydatkami na usługi sterylizacji wyrobów medycznych.

W wielu przypadkach placówki medyczne korzystają z zewnętrznych sterylizatorni. Nie jest to zaskakujące, gdyż koszt wytworzenia i utrzymania własnej sterylizatorni jest bardzo duży, a często także niewspółmierny do zapotrzebowania – naświetla sytuację Michał Stasiński.

- W istocie więc od paru lat rozwija się rynek sterylizatorni. Niestety usługa świadczona przez sterylizatornie objęta jest podstawową, 23 proc. stawką VAT. Obciążenie tego typu usług najwyższą stawką podatku budzić musi zdumienie w kontekście faktu, że sam zakup wyrobów medycznych, które muszą być oczywiście sterylne, opodatkowany jest stawką obniżoną 8 proc. – uważa Michał Stasiński i dodaje, że brakuje racjonalnego powodu, dla którego utrzymywać należałoby opodatkowanie usług sterylizacji narzędzi oraz odzieży medycznej na poziomie 23 proc., podczas gdy zakup tych samych narzędzi i odzieży obciążony jest stawką 8 proc.

- To czysty fiskalizm – twierdzi poseł.

Wszelkie dywagacje na ten temat ucina Katarzyna Głowala,  podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Informuje ona, że usługi sterylizacji narzędzi, odzieży i pościeli nie mieszczą się w katalogu usług, które zgodnie z dyrektywą 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, ze zm.) mogą być obciążone obniżoną stawką podatku od towarów i usług.

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710 z późn. zm.) w załączniku nr 3 określa konkretne towary i usługi objęte obniżoną (do 8 proc.) stawką VAT, w tym produkty lecznicze oraz wyroby medyczne:  wymienione enumeratywnie, np. stymulatory serca, aparaty słuchowe, przyrządy okulistyczne, sztuczne stawy, sprzęt i aparaty ortopedyczne, wózki inwalidzkie, soczewki kontaktowe, soczewki okularowe, strzykawki, igły, cewniki, kaniule itp.

Katarzyna Głowala wyjaśnia, że sposób i zakres interpretacji przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług określających towary i usługi objęte obniżoną stawką VAT i wymienione w załączniku nr 3 do tej ustawy, leżą w wyłącznej właściwości ministra finansów, a minister zdrowia wspiera jego działania w zakresie swojej właściwości.

Tyle. Tak więc na jakąkolwiek zmianę w tym zakresie liczyć nie można.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sterylizacja  

POLECAMY W SERWISACH