PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dlaczego student uniwersytetu medycznego płaci haracz za praktykę zawodową?

ms
15-12-2016, 10:43
Dlaczego student uniwersytetu medycznego płaci haracz za praktykę zawodową? Student sam opłaca obowiązkowe praktyki? (foto: pixabay)
Poseł Adam Abramowicz postanowił zorientować się dlaczego studenci uniwersytetów medycznych często muszą płacić ze swojej kieszeni za przywilej odbywania obowiązkowych praktyk zawodowych.

Tym samym problemem interesował się w 2012 r. poseł Stanisław Szwed. Uzyskał on wówczas od wiceministra zdrowia Krzysztofa Chlebusa taką oto odpowiedź: podmiot wykonujący działalność leczniczą nie ma podstaw prawnych do pobierania od studenta wynagrodzenia z tytułu udostępniania jednostek organizacyjnych niezbędnych do realizacji zadań dydaktycznych i badawczych, w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, w tym do realizacji praktyki zawodowej, o której mowa w art. 166 ust. 2 ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym.

Okazuje się jednak, że część lecznic pobiera od studentów kierunku lekarskiego i lekarsko – dentystycznego pieniądze za zgodę na podjęcie praktyk. Proceder ten tłumaczą koniecznością pokrycia wydatków związanych z używaniem przez studentów chociażby rękawiczek jednorazowych.

Co prawda pobierane sumy nie są wysokie, wahają się do 200 do 400 zł za dwu- trzytygodniowe praktyki, z tym jednak, że takie opłaty są bezprawne.

Adam Abramowicz chce wiedzieć jakie działania minister zdrowia podjął od 11 września 2012 r. aż do chwili obecnej w tej sprawie oraz kiedy zniknie problem pobierania opłat za praktyki, naliczanych bez żadnych ku temu podstaw prawnych. Poseł czeka na odpowiedź ministra zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
studia stomatologiczne   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH