PARTNER PORTALU
partner portalu

Dlaczego student uniwersytetu medycznego płaci haracz za praktykę zawodową?

ms
15-12-2016, 10:43
Dlaczego student uniwersytetu medycznego płaci haracz za praktykę zawodową? Student sam opłaca obowiązkowe praktyki? (foto: pixabay)
Poseł Adam Abramowicz postanowił zorientować się dlaczego studenci uniwersytetów medycznych często muszą płacić ze swojej kieszeni za przywilej odbywania obowiązkowych praktyk zawodowych.

Tym samym problemem interesował się w 2012 r. poseł Stanisław Szwed. Uzyskał on wówczas od wiceministra zdrowia Krzysztofa Chlebusa taką oto odpowiedź: podmiot wykonujący działalność leczniczą nie ma podstaw prawnych do pobierania od studenta wynagrodzenia z tytułu udostępniania jednostek organizacyjnych niezbędnych do realizacji zadań dydaktycznych i badawczych, w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, w tym do realizacji praktyki zawodowej, o której mowa w art. 166 ust. 2 ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym.

Okazuje się jednak, że część lecznic pobiera od studentów kierunku lekarskiego i lekarsko – dentystycznego pieniądze za zgodę na podjęcie praktyk. Proceder ten tłumaczą koniecznością pokrycia wydatków związanych z używaniem przez studentów chociażby rękawiczek jednorazowych.

Co prawda pobierane sumy nie są wysokie, wahają się do 200 do 400 zł za dwu- trzytygodniowe praktyki, z tym jednak, że takie opłaty są bezprawne.

Adam Abramowicz chce wiedzieć jakie działania minister zdrowia podjął od 11 września 2012 r. aż do chwili obecnej w tej sprawie oraz kiedy zniknie problem pobierania opłat za praktyki, naliczanych bez żadnych ku temu podstaw prawnych. Poseł czeka na odpowiedź ministra zdrowia.

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   studia stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH