PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dla pacjentki 60 tys. zł za leczenie ortodontyczne

ms
05-08-2014, 08:05
Dla pacjentki 60 tys. zł za leczenie ortodontyczne Błąd ortodonty za 60 tys. zł (foto Fotolia/PTWP)
Niezadowolona z efektów leczenia pacjentka zażądała od jednego z wrocławskich ortodontów 95 tys. zł - tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i pokrycie kosztów leczenia.

Pacjentka dowodziła, że doznała mechanicznego uszkodzenia ośmiu zębów podczas zabiegu usunięcia retainera, który został założony po ściągnięciu stałego aparatu ortodontycznego. Zabieg wykonany został w jednym z gabinetów ortodontycznych we Wrocławiu. Podczas zabiegu usunięcia retainera, powódka odczuwała silny ból zębów, jednakże wykonująca zabieg kontynuowała go.

Ostatecznie sprawa trafiła do Sądu Okręgowego we Wrocławiu, wcześniej jednak, z uwagi na utrzymujące się dolegliwości, pacjentka udała się do specjalistycznej poradni stomatologicznej we Wrocławiu. Tam też stwierdzono u niej jatrogenne uszkodzenie zębów. W kolejnej lecznicy pacjentce udzielono pierwszej pomocy stomatologicznej, pouczając zarazem o konieczności dalszego leczenia endodontycznego zębów 31,32,43 oraz ich odbudowy protetycznej, a także konieczności wykonania wypełnień ostatecznych koron.

Pacjentka, zgodnie z zaleceniami lekarzy stomatologów, rozpoczęła systematyczne leczenie zachowawcze uszkodzonych zębów, przyjeżdżając w tym celu na umówione wizyty z Wielkiej Brytanii.

Powódka zgłosiła się na kilkanaście wizyt w gabinecie stomatologicznym. Dentyści, udzielający jej pomocy stomatologicznej, jednomyślnie wyrazili opinię, że jej przypadek jest wynikiem ewidentnego braku profesjonalizmu ortodonty i popełnionego przez ortodontę błędu w sztuce lekarskiej.

U powódki stwierdzono:
- obecność wypełnień kompozytowych w zębach 31, 32, 33, 41, 42, 43, 44 oraz szyny retencyjnej dolnej, zmienioną barwę zębów 31, 32, 43, 42, 41 w stosunku do zębów sąsiednich,
- recesje dziąsłowe szczególnie przy zębie 32.
Powódka korzysta z szyny odciążającej. Rozpoznane u powódki uszkodzenie mechaniczne zębów 34, 33, 32, 31, 41, 42, 43, 44 nastąpiło w trakcie zabiegu demontażu szyny retencyjnej z dolnego łuku zębowego.

W obecnym stanie nie jest możliwe jednoznaczne określenie klarownego planu dalszego leczenia powódki. Ze względu na zbyt cienki biotyp przyzębia i niewielką ilość kości wokół dolnych siekaczy przyszła implantacja a przede wszystkim jej satysfakcjonujący efekt estetyczny, jest wątpliwa. W takiej sytuacji korekta przebarwiających się zębów leczonych endodontycznie możliwa jest jedynie poprzez wykonanie zespolonych koron porcelanowych na podbudowie cyrkonowej w zakresie zębów 33, 32, 31, 41, 42, 43. Taka konstrukcja protetyczna zastąpi szynę retencyjną i skoryguje kolor i kształt zębów. Koszt wykonania wskazanej wyżej pracy protetycznej wynosi od 12 tys. do 14 tys. zł.

Ujawniające się u powódki zaburzenia ze strony stawów skroniowo-żuchwowych nie koniecznie są związane z zaistniałym uszkodzeniem zębów, są to problemy, które często towarzyszą wadom zgryzowym, a ich nasilenie w trakcie leczenia ortodontycznego bywa znaczne.

POLECAMY W SERWISACH