• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dla NFZ kolejka rzecz święta

ms
08-07-2014, 13:59
Dla NFZ kolejka rzecz święta
Pacjent umówił się na wizytę i nie przyszedł. Nie trudno wyobrazić sobie takiej sytuacji. Czy można zamiast niego przyjąć kogoś spoza kolejki oczekujących? Nie można, bo takiego zjawiska nie jest w stanie sobie wyobrazić NFZ.

Co się stanie gdy w gabinecie dentystycznym nie pojawiła się osoba widniejąca na liście oczekujących, a powinna była się pojawić, bo została zapisana i odczekała, czasami w wielomiesięcznej kolejce? Nic. A co się stanie, gdy w takiej sytuacji lekarz dentysta przyjmie kogoś innego, chociażby członka rodziny nieobecnego pacjenta? Okazuje się, że nie wolno ulec namowom osoby, która przyszła w zamian za..., żeby termin się nie zmarnował.

Taka bowiem sytuacja jest naruszeniem zasady sprawiedliwego, równego, niedyskryminującego i przejrzystego dostępu do świadczeń. opieki zdrowotnej - argumentuje NFZ i przytacza stosowne przepisy. Przyjęcie nowego pacjenta, zamiast osoby z kolejki, która zrezygnowała z udzielenia świadczenia, jest naruszeniem zasady sprawiedliwego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, o czym jest mowa w art. 20 ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

Art. 20 ust. 5 u.ś.o.z. mówi, że listę oczekujących prowadzi się w sposób zapewniający poszanowanie zasady sprawiedliwego, równego, niedyskryminującego i przejrzystego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej

Co zatem w omawianej sytuacji? Osobę przybyłą „na zastępstwo" należałoby potraktować jako przypadek pilny, o ile oczywiście są ku temu stosowne przesłanki. Druga możliwość to zignorowanie zdarzenia i przyjęcie następnej osoby z kolejki, a biorąc pod uwagę wysoki popyt na usługi stomatologiczne w ramach NFZ, wystarczy wyjść przed drzwi gabinetu, aby zobaczyć, że brak jednego pacjenta nie czyni zauważalnej wyrwy w grupie osób oczekujących na swoją kolej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   kolejki   zarządzanie gabinetem  

POLECAMY W SERWISACH