PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto, zważaj na skalę zamówień leków

ms
17-04-2018, 11:04
Dentysto, zważaj na skalę zamówień leków Leki w gabinecie pod specjalnym nadzorem (foto: pixabay)
Jutro wchodzi w życie ustawa z 1 marca 2018 r. w związku z wprowadzeniem e-recepty. Nowe przepisy nakładają na właścicieli podmiotów leczniczych (także gabinetów dentystycznych) obowiązek zamawiania leków zgodnych z faktycznym zapotrzebowaniem. Co to oznacza dla dentysty - przedsiębiorcy?

Ustawa wprowadza istotne zmiany w kwestii realizowania tzw. zapotrzebowań na leki podmiotów leczniczych, miesięcznego limitu oraz jego rozliczania.

Zmiana słuszna, bo mająca na celu ukrócenie nielegalnego wywozu leków za granicę, niestety uderza nieopacznie w małe gabinety lekarskie i stomatologiczne.

Radca prawny dr Jan Szulc z kancelarii Fairfield przedstawia zagrożenia, które wynikają z nowych przepisów, a które dotyczą także właścicieli praktyk stomatologicznych.

Brak jakiegokolwiek przepisu określającego sankcję za wystawienie zapotrzebowania przekraczającego miesięczne potrzeby, w praktyce może oznaczać dla podmiotów leczniczych wybór pomiędzy ograniczeniem usług, a ryzykiem odpowiedzialności karnej do 8 lat więzienia.

Dotychczas regulacje dotyczące zaopatrywania się podmiotów leczniczych w aptekach były raczej szczątkowe. W szczególności brak było kompleksowego nadzoru nad lekami po wydaniu ich z apteki do podmiotu leczniczego – Inspekcja Farmaceutyczna mogła skontrolować tylko te, w których jest apteka lub dział farmacji szpitalnej. W rezultacie dochodziło do rażących nadużyć, np. zakładania przychodni tylko po to, by zamawiać leki do nielegalnego wywozu.

Nowe obowiązki sprawozdawcze i zabezpieczenia
Ustawa z 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty, która wchodzi w życie 18 kwietnia 2018 r., wprowadza m.in. nowe obowiązki sprawozdawcze i zabezpieczenia. Zapotrzebowanie ma zawierać m.in. oświadczenia kierownika podmiotu leczniczego, że produkty zostaną wykorzystane do udzielania świadczeń i potwierdza wykorzystanie leków z poprzedniego zamówienia.

Ponadto osoby uprawnione do wystawiania recept muszą poświadczyć, że zapotrzebowanie stanowi maksymalnie miesięczny zapas konieczny do udzielania świadczeń. W formularzu należy również podać liczbę pacjentów, którym zostały udzielone świadczenia na podstawie poprzedniego zapotrzebowania. Dokumentację należy przechowywać przez 5 lat, a Inspekcja Farmaceutyczna ma prawo ją skontrolować.

Jak oszacować maksymalne miesięczne zapotrzebowanie?
Miesięczny limit leków budzi kontrowersje, a jego oszacowanie może stanowić problem dla mniejszych podmiotów lekarskich, które zaopatrują się w leki wyłącznie lub prawie wyłącznie na podstawie składanych zapotrzebowani w aptekach ogólnodostępnych.

Wszystko zależy jak te przepisy będą stosowane w praktyce. W jaki bowiem sposób kierownik podmiotu ma określić jakie będzie zapotrzebowanie?. Analizując dane historyczne, o ile je posiada i wyliczając np. średnią arytmetyczną z ostatnich 12 miesięcy? Czy też na podstawie szacunków? 

Przykładem mogą być tutaj gabinety dentystyczne świadczące usługi dla dorosłych i dzieci. Ich właściciele zamawiają leki i materiały dostosowane nie tylko do wieku pacjentów, ale nawet dedykowane do rodzaju uzębienia. Jak mają przewidzieć ilość pacjentów z zębami mlecznymi, nastoletnich i dorosłych w kolejnym miesiącu, jeżeli pacjenci umawiają wizyty w trybie pilnym.

SŁOWA KLUCZOWE
leki w gabinecie  

POLECAMY W SERWISACH