PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto zapomnij o zwolnieniu z opodatkowania nieodpłatnych szkoleń

ms
24-06-2016, 10:44
Dentysto zapomnij o zwolnieniu z opodatkowania nieodpłatnych szkoleń Zwolnienia z podatku nieodpłatnych szkoleń nie będzie (foto: pixabay)
Uczestnictwo w nieodpłatnym szkoleniu, organizowanym przez organy samorządu zawodowego, oznacza uzyskanie przez lekarza lub lekarza dentystę nieodpłatnego świadczenia, w konsekwencji konieczność jego opodatkowania  – tłumaczy wiceminister finansów Leszek Skiba.

Poseł Krzysztof Sitarski postulował, aby nieodpłatne szkolenia dla lekarzy i lekarzy dentystów – zwolnić z podatku dochodowego!

Jest odpowiedź wiceministra finansów Leszka Skiby. Zwolnienia nie będzie.

Według Leszka Skiby, uczestnictwo w nieodpłatnym szkoleniu, organizowanym przez organy samorządu zawodowego, oznacza uzyskanie przez lekarza lub lekarza dentystę nieodpłatnego świadczenia. Wiceminister finansów pocieszał, że w podobnej sytuacji znajdują się nie tylko lekarze i lekarze dentyści, ale także prokuratorzy i sędziowie .

Wiceminister finansów wyjaśnił, że tego typu przychód powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych gdyż:

- wynika on z nieodpłatnych świadczeń, z których pracownik skorzystał dobrowolnie,

- świadczenia te przyniosły mu wymierną korzyść lub pozwalają na zaoszczędzenie wydatków.

Autor wyjaśnienia przyznał, że co prawda  istnieje możliwości zwolnienia z podatku wartości świadczeń przyznanych pracownikowi  na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, ale nie dotyczy to podnoszenia kwalifikacji zawodowych przyznanych przez samorządy zawodowe, a więc i samorząd zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów.

Według Leszka Skiby bez znaczenia jest również fakt, że samorząd zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów finansuje szkolenia z obowiązkowych składek członków.

Dla przedstawiciela Ministerstwa Finansów istotne jest także to, że wprowadzenie zwolnienia jedynie w przypadku szkoleń organizowanych przez samorząd zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów skutkowałoby podobnymi żądaniami ze strony np. pielęgniarek, czy prawników.

Wiceminister finansów  nie pozostawia złudzeń: obecnie nie są prowadzone prace związane ze zwolnieniem z opodatkowania wartości nieodpłatnych szkoleń lekarzy i lekarzy dentystów organizowanych przez organy samorządu zawodowego.

Na co mogą liczyć lekarze i lekarze dentyści w kwestii ulg podatkowych? Jeśli już - to prawo zezwala na uznanie za koszt uzyskania przychodu dojazdu do zakładu pracy środkami komunikacji publicznej. Marna to pociecha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH