PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto, stwórz sobie kodeks służący ochronie danych osobowych

ms
15-11-2017, 08:00
Dentysto, stwórz sobie kodeks służący ochronie danych osobowych Dane osobowe pod ścisłym nadzorem (foto: pixabay)
Brzmi żartobliwie, ale żartów nie ma. 25 maja 2018 r. wejdzie w życie Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które grozi podmiotom ignorującym nowe przepisy karami w niebotycznej wysokości do 20 mln EUR lub 4 proc. rocznych obrotów.

Materia nowych regulacji jest dość odległa od tego, czym na co dzień zajmują się lekarze dentyści. Bez pomocy prawników, i to takich, którzy specjalizują się w ochronie danych osobowych, może być bardzo ciężko sprostać wymogom RODO.

Liczyć należy na aktywność izb lekarskich, które powinny zająć się zagadnieniem. Czasu mało, a materia skomplikowana, zważywszy, że brak jest wytycznych jak postępować. Jedno co wiadomo, to trzeba robić tak, aby było…dobrze.

Diagnozie potrzeb służyła konferencja, którą 13 listopada zorganizowała Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej - Stowarzyszenie oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a współorganizatorami: Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Kancelaria Prawna Wierzbowski Eversheds Sutherland, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika w Łodzi oraz Polska Federacja Szpitali.

Konferencja została objęta Honorowym Patronatem ministra zdrowia oraz rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podsumowaniem konferencji było przedstawienie rekomendacji, które mogą być podstawą do wypracowania mechanizmów implementacji wytycznych wynikających z RODO, a mających zastosowanie w polskich placówkach medycznych.

Oto one:
1. Należy przeprowadzić audyt/analizę procesów jakie zachodzą w danej jednostce, w tym ustalić jakie dane i w jakiej komórce organizacyjnej są przetwarzane;
2. Należy zidentyfikować obszary ryzyka, w których może dochodzić do „konfliktu procedur/norm”, np. oznaczanie pacjentów (identyfikacja);
3. Należy wprowadzić odpowiednie procedury postępowań, w których:
a. ograniczony zostanie faktyczny dostęp do danych wyłącznie do osób /stanowisk, które tego wymagają,
b. w konkretnych procesach administracyjnych przetwarzane będą jedynie dane niezbędne dla danego celu,
c. wyodrębnione zostaną procedury/procesy, w których do przetwarzania danych potrzebna jest zgodna (np. badania kliniczne, eksperymenty).
4. Należy zapewnić odpowiednie zabezpieczenie systemów informatycznych, w których przetwarzane są dane;
5. Należy na bieżąco monitorować procedury i dokonywać ich zmian w celu ich optymalizacji.

Dodatkowo eksperci zwracali uwagę na fakt, że organizacje branżowe, korporacje zawodowe mogą opracowywać kodeksy, w których doprecyzowany zostanie zakres rozporządzenia w stosunku do całej branży medycznej lub poszczególnych jej dziedzin.

Należy jednak pamiętać, że każdy pomiot, który będzie zobowiązany do monitorowania przestrzegania kodeksu i tak może podlegać karze za niedopełnienie obowiązków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ochrona danych osobowych  

POLECAMY W SERWISACH