PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto nie odsyłaj pacjentów do specjalistów chirurgów

js
15-01-2016, 13:51
Dentysto nie odsyłaj pacjentów do specjalistów chirurgów Dentysta odsyła pacjentów do kolegów (foto: pixabay)
Czy świadczący usługi ogólnostomatologiczne mogą odsyłać pacjentów w sprawie ekstrakcji zęba "na NFZ"?

Do NFZ wciąż napływają skargi od lekarzy dentystów – specjalistów chirurgów, realizujących umowy w zakresie: świadczenia chirurgii stomatologicznej i periodontologii, w sprawie nieuzasadnionego odsyłania do nich pacjentów wymagających wykonania prostych zabiegów usunięcia zęba przez lekarzy posiadających umowy w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych.

NFZ przypomina zatem, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. poz. 1462), świadczeniodawcy realizujący świadczenia ogólnostomatologiczne w ramach umowy z NFZ zobowiązani są do udzielania wszystkich świadczeń, które dla tego zakresu zostały wskazane przez ministra zdrowia w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w tym również takich jak:
- usunięcie zęba jednokorzeniowego,
- usunięcie zęba wielokorzeniowego,
- chirurgiczne usunięcie zęba.

W ramach zakresu: świadczenia chirurgii stomatologicznej i periodontologii wykonywane są zabiegi specjalistyczne (określone w załączniku nr 5 rozporządzenia), jak również świadczenia chirurgiczne (gwarantowane w zakresie: świadczenia ogólnostomatologiczne), których ze wskazań medycznych nie można wykonać w ramach zakresu ogólnostomatologicznego. 

W takich przypadkach, pomimo iż do świadczeń chirurgii stomatologicznej nie jest wymagane skierowanie, pacjent powinien otrzymać zaświadczenie lekarskie dla lekarza chirurga z uzasadnieniem niewykonania świadczenia gwarantowanego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH