PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto nie daj się nabić w pieczątkę

ms
20-02-2014, 07:57
Dentysto nie daj się nabić w pieczątkę Dentysto nie daj się nabić w pieczątkę (foto: sxc.hu)
Czy lekarz dentysta powinien mieć pieczątkę? W zasadzie tak, tę z imieniem, nazwiskiem oraz PWZ. Czy lekarz dentysta i przedsiębiorca zarazem powinien mieć pieczątkę tzw. firmową? Nie, nie musi jej posiadać.

Właściciel gabinetu stomatologicznego i lekarz dentysta zarazem zmuszony jest do kontaktowania się z przedstawicielami różnorodnych organów. Kontakty te z reguły kończą się uprzejmą prośbą o złożenie podpisu. Prośba ta nader często uzupełniona jest o kolejną, a mianowicie o przybicie pieczątki firmowej. Tymczasem nie ma żadnych przepisów, które by obligowały lekarza dentystę - przedsiębiorcę do uwiarygodniania złożonego podpisu pieczęcią firmową. Tak jest niezależnie od roli w jakiej występuje właściciel gabinetu stomatologicznego: petenta w urzędzie podatkowym, sprawozdawcy w kontaktach z GUS, odwołującego się od decyzji Sanepidu, kupującego sprzęt, sprzedającego usługę (wystawiającego fakturę).

We wszystkich kontaktach z urzędnikami, kontrahentami i partnerami biznesowymi pieczątki firmowe nie obowiązują. Oczywiście w wielu sytuacjach wygodniej jest przystawić pieczątkę firmową niż dyktować lub samemu wypisywać dane firmy. Z tym, że należy pamiętać, iż brak pieczęci nie obliguje lekarza dentysty do ponownej wizyty w urzędzie z zapomnianą pieczęcią w ręku.

Tak naprawdę to można obejść się także bez pieczątki lekarza dentysty, bo dokumentacja medyczna i recepty mogą być standardowo opatrzone danymi znajdującymi się na pieczątce z PWZ. Jeden warunek: dane na dokumencie muszą być umieszczone w taki sposób, aby nie można było ich w łatwy sposób usunąć, nie niszcząc przy tym dokumentu.

Trudno jednak obejść się bez pieczątki w przypadku poprawiania błędów. W tym przypadku pieczątka zdaje się być nieodzowna, o ile oczywiście nie są poprawiane dokumenty w systemie elektronicznym, gdyż i tym razem pożądany jest wyłącznie podpis, tym razem elektroniczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH