PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto dane osobowe pacjentów chroń!

smn
26-07-2017, 09:03
Dentysto dane osobowe pacjentów chroń! Dane pacjentów niepokojąco często dostają się w niepożądane ręce (fot. pixabay)
Niestety, faktem jest, że dane osobowe pacjentów „wyciekają” z placówek medycznych. W związku z tym wiceminister zdrowia Józefa Szczurek Żelazko, w piśmie kierowanym do Okręgowych Izb Lekarskich, apeluje o ich szczególnie staranne zabezpieczanie, aby osoby nieupoważnione nie miały do danych osobowych dostępu.

To oczywiste, że personel medyczny ma obowiązek chronić dane osobowe pacjentów przed osobami nieupoważnionymi. Tyle że staranność na tym polu i lekarzy i personelu pomocniczego wiele pozostawia do życzenia.  Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wysłała do okręgowych izb lekarskich pismo, w którym uczula na ten problem.

Ministerstwo Zdrowia radzi na dość dużym stopniu ogólności: dane osobowe pacjentów będą najlepiej chronione, jeśli w praktyce stomatologicznej zostaną opracowane i wdrożone zapisy ustaw o ochronie danych osobowych, o prawach pacjenta oraz o systemie informacji w ochronie zdrowia. Dostosowanie się do wymogów tych ustaw pozwoli zabezpieczyć dane przed niepożądanym dostępem osób nieupoważnionych, ale też przed ich bezprawnym przetwarzaniem, utratą, uszkodzeniem i zniszczeniem.

Potrzebny jest też, jak podkreśla wiceminister zdrowia, nadzór zapewniający systematyczne stosowanie  zapisów Wewnętrznej Polityki Bezpieczeństwa przez osoby mające dostęp do danych osobowych.

Więcej: izba-lekarska.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dane osobowe   Ministerstwo Zdrowia   dentysta_prawo  

POLECAMY W SERWISACH