PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto „badaj tak, aby było dobrze”

ms
23-02-2017, 14:19
Dentysto „badaj tak, aby było dobrze” NFZ radzi jak leczyć pacjentów
Organizacja pożytku publicznego „Z uśmiechem przez życie” walczy o dokładne badania stomatologiczne. Oprócz sprawdzenia stanu zębów, dentyści powinni oceniać również stan błony śluzowej jamy ustnej (język, dziąsła, policzki, węzły chłonne) – przekonuje Fundacja i śle w tej sprawie pisma do NFZ i MZ. Pierwsza instytucja już niestety odpowiedziała.

Niestety, bo nie takiej odpowiedzi chciałoby się oczekiwać od publicznego płatnika, wydającego pieniądze na ochronę zdrowia. Nadzieje i rzeczywistość to jednak odległe pojęcia. Z pisma Leszka Szalaka, zastępcy dyr. Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ można wywnioskować, że zmiana opisu procedury nie należy do kompetencji Funduszu, tylko MZ, a skoro tak - to NFZ nie widzi powodu przejmować się problemem.

Niejako na odchodne Fundusz daje cenną radę: lekarze dentyści powinni leczyć w oparciu o aktualnie obowiązującą wiedzę medyczną, a skoro tak, to rzecz jasna, do ich obowiązków należy dokonać prawidłowej oceny zdrowia pacjenta, a więc także zdiagnozować stan błony śluzowej jamy ustnej. Wskazówki NFZ można by zatem sprowadzić do zawołania „Dentysto badaj tak, aby było dobrze”.

Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie” czeka teraz na odpowiedź ministra zdrowia. Jej przedstawiciele uważają, że należy dokładnie opisać refundowaną procedurę stomatologiczną: „badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej raz w roku”.

Zdaniem Fundacji, popartym akceptacją autorytetów stomatologicznych, opis ten powinien zawierać nakaz sprawdzenia, poza stanem uzębienia, również stanu błony śluzowej jamy ustnej (język, policzki, dziąsła, węzły chłonne, po usunięciu wszystkich ruchomych uzupełnień protetycznych).

Leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej jest zapisane wśród świadczeń gwarantowanych przez NFZ. Z doświadczeń Fundacji wynika, że lekarze nie będący specjalistami periodontologii, bardzo rzadko zwracają uwagę na stan brony śluzowej jamy ustnej.

Tymczasem takie badanie ma znaczenie zarówno w profilaktyce raka jamy ustnej jak i w wykrywaniu innych zmian na śluzówce świadczących o stanie organizmu (np. zmiany związane  z cukrzycą). Wpisuje się bardzo dobrze w zapoczątkowany w 2013 r. Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Jak każde działanie profilaktyczne, pozwala zmniejszyć liczbę osób, które zachorują na nowotwór, lub wykryć raka we wcześniejszym stadium.

Fundacja wystąpiła z prośbą o poparcie tej inicjatywy do: krajowych i wojewódzkich konsultantów w dziedzinie stomatologii, stowarzyszeń stomatologicznych i władz wydziałów lekarsko-stomatologicznych uniwersytetów medycznych.

Apel ten poparli m.in.:
Prof. dr hab. Renata Górska, konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.
Prof. dr hab. Hanna Gerber, kierownik Katedry I Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej UM we Wrocławiu.
Dr n. med. Maciej Nowak, Mazowiecki Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Periodontologii.

POLECAMY W SERWISACH