Dentystka wywalczyła emeryturę w sądzie

Prawdą jest, że walcząca o przyznanie świadczenia emerytalnego nie przedłożyła prawidłowego świadectwa wykonywania prac w szczególnych warunkach. Sędziowie uznali jednak, że przeprowadzone postępowanie dowodowe wykazało, iż wnioskodawczyni, w nieuwzględnionych przez ZUS okresach zatrudnienia, wykonywała w pełnym wymiarze czasu pracę w warunkach szczególnych jako lekarz dentysta. Kobieta zajmowała się łącznie przez 19 lat, 1 miesiąc i 16 dni (wymagany okres 15 lat) przyjmowaniem i leczeniem pacjentów.
Bez znaczenia pozostaje nawet formalne powierzenie wnioskodawczyni stanowiska młodszego asystenta i asystenta, gdyż zaszeregowanie na stanowiskach młodszego asystenta, asystenta i starszego asystenta odpowiadało jedynie stopniowi specjalizacji osoby zatrudnionej i przekładało się na wynagrodzenie. Nie zmieniało to jednak faktu, że osoba zatrudniona na wymienionych stanowiskach w rzeczywistości wykonywała pracę lekarza stomatologa przyjmującego pacjentów.
O tym, czy praca wykonywana jest w warunkach szczególnych decyduje nie nazwa stanowiska formalnie powierzonego, ale rzeczywiście wykonywane przez pracownika czynności.
Praca realizowana przez dentystkę odpowiada tej wskazanej w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. z 1983 r. nr 8, poz. 43 ze zm.) - Wykaz A, dział XII „W służbie zdrowia i opiece medycznej”, pod poz. 2 „Prace w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych oraz prace lekarzy stomatologów” oraz wymienionej w załączniku Nr 1 do zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 12 lipca 1983 r. w sprawie prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w zakładach pracy resortu zdrowia i opieki społecznej (Dz. Urz. MZ z 1983 r., Nr 8, poz. 40 ze zm.): w dziale XII poz. 2, lit. b „prace lekarzy stomatologów” pkt 1 stanowisko „lekarza stomatologa przyjmującego pacjentów”.
Sędziowie przyjęli, iż dentystka spełniła wszystkie przesłanki niezbędne do ustalenia prawa do emerytury, bowiem legitymuje się ogólnym stażem ubezpieczeniowym w wymiarze ponad 20 lat, stażem pracy w warunkach szczególnych w wymiarze co najmniej 15 lat, ma ukończone 55 lat życia, oraz nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Tym samym spełniła wszystkie przesłanki do przyznania jej prawa do emerytury.
Sąd Okręgowy zmienił zaskarżoną decyzję ZUS i uznał, że dentystka ma prawo do emerytury.
sygn. akt VII U 979/15


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Bezskuteczna walka o miejsce na uczelni medycznej
lexDENT -
„Cukier, otyłość konsekwencje” - porażka stomatologii
newsDENT -
Naukowcy na tropie nowego garnituru zębów
techDENT -
Eurostat: jak Polacy oceniają wydatki na dentystę
bizDENT -
O implantach zębowych w kontekście koszyka usług zdrowotnych
newsDENT -
PTS: w sekcji profilaktyki i promocji zdrowia - wybory
eduDENT -
5 lat odsiadki za kradzież czterech szczoteczek do zębów
lifeDENT -
Chciała od dentysty 150 tys. zł za złe leczenie, ale sama zapłaciła mu 5,4 tys. zł
lexDENT
-
Chciała od dentysty 150 tys. zł za złe leczenie, ale sama zapłaciła mu 5,4 tys. zł
lexDENT -
Kuriozalne oskarżenia pacjenta wobec dentystki
lexDENT -
CEM unieważnił LDEK jednej osobie
eduDENT -
Leczenie kanałowe zęba to droga do raka!?
techDENT -
Wiosna 2019: zaledwie 60 rezydentur, które mogą zainteresować dentystów
newsDENT -
Toruń: dentysta gwałciciel skazany na 6 lat więzienia
lexDENT -
Kiedy komórki macierzyste do leczenia kanałowego?
techDENT -
OC podmiotów leczniczych: od 1 kwietnia będą zmiany
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Mińsk Mazowiecki, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Piaseczno, mazowieckie