• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentystka wymyśliła jak zarobić na nieruchomościach

ms
19-09-2016, 09:45
Dentystka wymyśliła jak zarobić na nieruchomościach Dentystka obracała nieruchomościami i odliczała VAT (foto: pixabay)
Metoda zarobkowania, polegająca na odliczaniu VAT przy obrocie nieruchomościami, nie znalazła uznania w oczach urzędników aparatu skarbowego, a to dlatego, że transakcje były realizowane tylko po to, aby zarobić na VAT.

Według sądów administracyjnych, dentystka zorganizowała sekwencję transakcji kupna - sprzedaży nieruchomości, tylko po to, aby móc odliczyć VAT. Niekorzystne dla stomatolog werdykty WSA potwierdził ostatnio NSA.

Spółka, w której znaczącą rolę odgrywała dentystka, rozliczyła w deklaracji VAT-7 fakturę na łączną wartość netto 1,25 mln zł oraz podatek naliczony w kwocie 275 tys. zł, dokumentującą nabycie dwóch lokali: za 425 tys. zł netto i VAT - 93,5 tys. zł oraz za 825 tys. zł netto i VAT - 181,5 tys. zł.

W celu osiągnięcia nienależnej korzyści podatkowej, podmioty powiązane stworzyły zorganizowany łańcuch następujących po sobie dostaw nieruchomości. W łańcuchu tym występował pośrednik (spółka powiązana), której zadaniem było wyremontowanie nieruchomości za pieniądze przekazane jej w formie pożyczek przez organizatorów procederu. Spółka ta następnie wyzbyła się majątku, a dokładnie nieruchomości (sprzedając je) oraz posiadanych środków z rachunku bankowego (pieniądze ze sprzedaży posłużyły do zwrotu pożyczek).

W tej sytuacji spółka - zobowiązana do zapłaty podatku należnego od spornej transakcji - nie posiadała majątku ani pieniędzy do jego zapłaty. Ostatecznie zobowiązanie VAT spółki nie zostało uregulowane. Postępowanie egzekucyjne umorzono m.in. z uwagi na nieposiadanie przez spółkę zależną żadnego majątku trwałego.

Organ podatkowy odmówił spółce, w której główną rolę odgrywała dentystka,  prawa do odliczenia podatku naliczonego w kwocie 275 tys. zł. Jego stanowisko potwierdziły WSA. Podobne stanowisko zajął NSA w wyroku z 5 września 2016 r. Sąd uznał, że organy podatkowe w sposób dostateczny wykazały, iż nabycie nieruchomości przez dentystkę nastąpiło w warunkach nadużycia prawa i posłużyło wyłącznie do żądania zwrotu podatku VAT w kwocie 275 tys. zł.

Sygn. akt (I FSK 2/15)

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
VAT   NSA  

POLECAMY W SERWISACH