PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentystka, wnioskując o dotację unijną, popełnia błąd

ms
18-10-2017, 10:34
Dentystka, wnioskując o dotację unijną, popełnia błąd Gabinet stomatologiczny w unijnym finansowaniu (foto: pixabay)
Dentystka, właścicielka gabinetu stomatologicznego chciała wprowadzić innowacyjną usługę - leczenie pacjentów z zaburzeniami pamięci i chorobą Alzheimera metodą ozonoterapii. W jej ocenie taka terapia nie była dotychczas w Polsce dostępna.

Jednym z warunków konkursu, ogłoszonego w Programie Operacyjnym Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014–2020, była m.in. innowacyjność projektu, jej charakter oraz konkurencyjność.

Wnioskodawca nawiązał kontakty biznesowe z przedsiębiorcami z terenu województwa świętokrzyskiego, małopolskiego i podlaskiego, w celu pozyskania pacjentów spoza regionu. Wobec tego, skala oddziaływania projektu powinna być oceniona w skali ogólnokrajowej.

Jak ocenia swój projekt wnioskodawca 
Realizacja projektu znacząco podnosi konkurencyjność przedsiębiorstwa wnioskodawcy, obecnie jest tylko usługodawcą, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności pracuje na rzecz innych podmiotów gospodarczych. W związku z tym, ocena punktowa powinna wynosić 12 punktów, zamiast otrzymanych 3 - uważała dentystka.

Innowacyjność projektu w skali kraju wynika z faktu, że innowacja produktowa jaką wprowadza, nie jest jak dotąd w Polsce dostępna. Nie ma tutaj ośrodków prowadzących kompleksowe leczenie stomatologiczne pacjentów z zaburzeniami pamięci i chorobą Alzheimera.

Dentystka zamierza ponadto zakupić unit stomatologiczny Heka Dental serii Unie Line S, dostępny w Europie nie dłużej niż od trzech lat.

Ze względu na przedstawioną argumentację, ocena punktowa w tym kryterium, powinna wynosić 16 punktów - uważa dentystka.

Jak ocenia projekt Zarząd Województwa Świętokrzyskiego
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego nie uwzględnił protestu, stwierdzając, że leczenie metodą ozonoterapii jest dostępne na terenie województwa świętokrzyskiego. Nie ma podstaw do przyjęcia założenia, że inne gabinety, oferujące ozonoterapię, nie są w stanie przeprowadzić leczenia u pacjentów z chorobą Alzheimera.

W zakładanych przychodach ze sprzedaży nowych usług dentystka nie wskazywała usługi ozonoterapii, ani żadnych innych usług dla pacjentów z zaburzeniami pamięci i chorobą Alzheimera, jako odrębnych pozycji.

W ocenie urzędników analiza planowanych przychodów nie pozwala stwierdzić, że usługi dla pacjentów z zaburzeniami pamięci i chorobą Alzheimera będą stanowiły większą część przewidywanych przychodów. W związku z tym, zakłada się, że przewidywane przychody ze sprzedaży nowych usług dotyczyć będą w zasadzie ich standardowej wersji, oferowanej już na rynku wojewódzkim, a leczenie pacjentów z zanikami pamięci i chorobą Alzheimera może być jedynie incydentalne.

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wskazał, że realizacja projektu nie wpłynie na znaczący wzrost poziomu konkurencyjności mikroprzedsiębiorstwa, gdyż zakup nowoczesnych środków trwałych nie spowoduje powstania nowych usług w stosunku do innych firm na poziomie wyższym niż ponadlokalny.

SŁOWA KLUCZOWE
innowacje   środki unijne dla stomatologii  

POLECAMY W SERWISACH