• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentystka uniewinniona choć nie miała pisemnej zgody na leczenie

gp24.pl/szaft
30-09-2014, 08:05
Dentystka uniewinniona choć nie miała pisemnej zgody na leczenie Sąd uniewinnił stomatolożkę i zdecydował o obciążeniu pacjentki kosztami procesu (fot. Fotolia/PTWP)
Ciekawy dla wszystkich stomatologów wyrok zapadł w Słupsku. Miejscowy Sąd Okręgowy uniewinnił stomatolożkę, która została oskarżona przez pacjentkę o błąd w sztuce. Sędziowie orzekli, że w tym przypadku ustna zgoda wystarczyła do przeprowadzenia leczenia.

Sprawa w sądzie ciągnęła się od kilku lat. Pacjentka pozwała dentystkę o to, że ta „popsuła jej część uzębienia" wykonując różne zabiegi bez pisemnej zgody. Na skutek działań dentystki pacjentka miała stracić kilka zębów. Lekarka nie podzieliła opinii kobiety.

Obie strony były mocno uparte w trakcie procesu. Dentystka zarzucała pacjentce kradzież dokumentacji medycznej, ta oczywiście się z tym nie zgadzała.

W końcu sąd uniewinnił stomatolożkę i zdecydował o obciążeniu pacjentki kosztami procesu. Sędzia Jadwiga Miklińska powiedziała, że stomatolożka dysponowała ustną zgodą pacjentki, co podczas procesu zostało niewątpliwie ustalone. Natomiast zgoda pisemna nie była wymagana.

- Pokrzywdzona jest inteligentna i poczytalna. Kilka razy chodziła do gabinetu stomatolożki. Płaciła za jej usługi. Zachowanie lekarki uzyskało więc legitymację prawną - uzasadniała sędzia.

Pacjentka zamierza skorzystać z prawa do kasacji wyroku.

Czytaj więcej: www.gp24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zgoda ustna   zgoda pisemna   wyrok   zgoda na leczenie  

POLECAMY W SERWISACH