Dentystka prawidłowe świadectwo pracy wywalczyła w sądzie

Dentystka była zatrudniona w Zakładzie Opieki Zdrowotnej od 1 stycznia 2004 r. jako lekarz stomatolog, ostatnio tylko na pół etatu. Poza dentystką w gabinecie zatrudniona była jeszcze jedna osoba jako lekarz stomatolog w wymiarze pełnego etatu.
Od lipca 2014 r. ZOZ, w którym pracowała, dentystka nie miał podpisanego kontraktu z NFZ na leczenie stomatologiczne dorosłych, a jedynie na leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży. Co oczywiście odbiło się na liczbie pacjentów, na domiar złego kontrakt na leczenie dzieci nie był w pełni realizowany.
Prezes Zarządu ZOZ zaplanował zwolnienie dentystki, o czym 29 listopada 2017 r. poinformował zakładowe organizacje związkowe na piśmie. Pracodawca napisał, że przyczyną podjęcia przez niego decyzji o wypowiedzeniu umowy o pracę jest likwidacja stanowiska z przyczyn ekonomicznych. Co prawda dentystka nie otrzymała wtedy wypowiedzenia, jednak zakładowe organizacje związkowe poinformowały dyrekcję, że dentystka podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem z pracy, aż do 30 września 2021 r. (na mocy specjalnej uchwały organizacji).
Lekarka przebywała wtedy na zwolnieniu lekarskim i natychmiast po powrocie do pracy otrzymała, bez wcześniejszego uzgodnienia z nią, nowy harmonogram. Nie był dla niej korzystny, mimo że była zatrudniona na ½ etatu, proponowano jej pracę przez 5 dni w tygodniu, w tym w każdą sobotę. Do tej pory pracowała przez 3 dni w tygodniu, bez sobót.
Dentystka co prawda harmonogram podpisała, jednak mając inne zobowiązania zawodowe nie była w stanie go dotrzymać. Stąd też rozmawiała z prezesem na temat swojej dalszej pracy po 6 grudnia 2017 r. W trakcie jednej z rozmów 11 grudnia 2017 r., przedstawiono jej pismo, w którym to ona prosiła pracodawcę o rozwiązanie stosunku pracy. Dentystka odmówiła podpisania tego pisma. Wówczas otrzymała kolejne, w którym to pracodawca wypowiadał jej umowę o pracę, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który miał upłynąć 31 marca 2018 r., a jako przyczynę wskazał likwidację stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych.
Prezes Zarządu ZOZ zaznaczył też wtedy, że gdy dentystka otrzyma wypowiedzenie, to będzie ją obowiązywał harmonogram z 6 grudnia 2017 r., a jeżeli zdecyduje się podpisać pismo, w którym to ona prosi o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, to wtedy będzie ją obowiązywał korzystniejszy dla niej harmonogram tj. przewidujący pracę w co drugą sobotę.
Dentystka po przemyśleniu zdecydowała się rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron, z korzystniejszym dla niej harmonogramem pracy. Następnego dnia sporządziła pismo, w którym zapisano, że umowa o pracę zawarta 1 stycznia 2004 r. na czas nieokreślony rozwiąże się 31 marca 2018 r. za porozumieniem stron.
3 kwietnia 2018 r. dentystka otrzymała świadectwo pracy, w którym wpisano, że stosunek pracy rozwiązał się na mocy porozumienia stron. 9 kwietnia 2018 r. Stomatolog zwróciła się na piśmie do ZOZ o sprostowanie świadectwa pracy i uzupełnienie zapisu przez wpisanie „porozumienie stron w związku z likwidacją stanowiska pracy”, a także wypłacenie jej odprawy. Prezes ZOZ odmówił sprostowania świadectwa pracy.
Sprawa trafiła do sądu.
Sędziowie przychylił się do żądań dentystki i nakazali sprostowanie świadectwa pracy wydanego dentystce przez zatrudniający ją ZOZ poprzez wykreślenie istniejącego zapisu, a wpisanie „ na mocy porozumienia stron w związku z likwidacja stanowiska pracy (art. 30 §1 pkt. 1 kp w zw. a art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracownika Dz. U. z 2016 poz. 1474).
Sygn. akt IV P 79/18

-
Bezskuteczna walka o miejsce na uczelni medycznej
lexDENT -
„Cukier, otyłość konsekwencje” - porażka stomatologii
newsDENT -
Naukowcy na tropie nowego garnituru zębów
techDENT -
Eurostat: jak Polacy oceniają wydatki na dentystę
bizDENT -
O implantach zębowych w kontekście koszyka usług zdrowotnych
newsDENT -
PTS: w sekcji profilaktyki i promocji zdrowia - wybory
eduDENT -
5 lat odsiadki za kradzież czterech szczoteczek do zębów
lifeDENT -
Chciała od dentysty 150 tys. zł za złe leczenie, ale sama zapłaciła mu 5,4 tys. zł
lexDENT
-
Chciała od dentysty 150 tys. zł za złe leczenie, ale sama zapłaciła mu 5,4 tys. zł
lexDENT -
Kuriozalne oskarżenia pacjenta wobec dentystki
lexDENT -
CEM unieważnił LDEK jednej osobie
eduDENT -
Leczenie kanałowe zęba to droga do raka!?
techDENT -
Wiosna 2019: zaledwie 60 rezydentur, które mogą zainteresować dentystów
newsDENT -
Toruń: dentysta gwałciciel skazany na 6 lat więzienia
lexDENT -
Kiedy komórki macierzyste do leczenia kanałowego?
techDENT -
OC podmiotów leczniczych: od 1 kwietnia będą zmiany
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Mińsk Mazowiecki, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Piaseczno, mazowieckie
KURSY LAST MINUTE
-
Propedeutyka implantologii- protokoły...
Warszawa, mazowieckie -
Ochrona danych osobowych w gabinecie...
Warszawa, mazowieckie -
Podstawy implantologii.
Warszawa, mazowieckie -
Medycyna regeneracyjna - zastosowanie...
Warszawa, mazowieckie