PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentystka, matka i ZUS

WSA, ms
31-12-2014, 10:29
Dentystka, matka i ZUS Walka o zasiłek macierzyński (foto: sxc.hu)
Zdecydowana większość lekarzy dentystów to kobiety. Zdecydowana większość spośród nich jest matkami. Czasami rodzi to problemy związane z prawem do zasiłku macierzyńskiego.

Tak było w przypadku dentystki - właścicielki gabinetu dentystycznego. Z tytułu prowadzenia tej działalności gospodarczej poddała się dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu (tylko chorobowemu).

Okazało się, że przez dwa miesiące dentystka nie opłacała stosownych składek. Po dwumiesięcznej przerwie kobieta zwróciła się z wnioskiem do ZUS o objęcie jej dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, opłacając składki na to ubezpieczenie, ale uwaga - także za okres jednego miesiąca wstecz, w którym de facto nie była ubezpieczona. Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe zapłaciła od kwoty 8742,05 zł stanowiącej w omawianym okresie 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Dlaczego to zrobiła? Prawdopodobnie dlatego, że w tym czasie ubezpieczona była w zaawansowanej ciąży.

Po 19 dniach od tego zdarzenia dentystka złożyła w ZUS wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego w okresie od dnia porodu( w łącznym wymiarze 20 tygodni), a także o wypłatę zasiłku za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego na syna (w łącznym wymiarze 4 tygodni). Po niespełna kolejnych dwóch miesiącach zwróciła się do ZUS o wydanie decyzji dotyczącej wypłaty zasiłku macierzyńskiego na syna.

ZUS wniosek zaakceptował, jednak przyznał zasiłek macierzyński od podstawy wymiaru 2115,60 zł brutto (najniższej możliwej), a nie od kwoty zadeklarowanej 8742,05 zł.

Z taką decyzją kierująca gabinetem nie zgodziła się i wniosła skargę do Sądu Rejonowego, który uznał jednak, że odwołanie od decyzji ZUS nie jest zasadne.

Rozpatrujący tę sprawę sąd apelacyjny orzekł, że nie istnieje stosunek ubezpieczenia w sytuacji, gdy ubezpieczony, pomimo nie złożenia formalnego wniosku o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, odprowadzał składki na ubezpieczenia obowiązkowe, jak i na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Tak właśnie było w przypadku dentystki.

Sygn. akt V Ua 26/13

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH