PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta źle wszczepił trzy implanty, pacjent wygrał sprawę w sądzie

en
19-04-2016, 10:08
Dentysta źle wszczepił trzy implanty, pacjent wygrał sprawę w sądzie Sąd zasądził za źle wszczepione implanty 45 tys. zł
Pacjent domagał się odszkodowania od dentysty, centrum stomatologicznego i w końcu od ubezpieczyciela. Sąd zdecydował, że zapłaci ubezpieczyciel.

Dentysta źle przeprowadził zabieg wszczepienia trzech implantów (jednego w żuchwie i dwóch w szczęce). Po miesiącu jeden z implantów wypadł, a dwa pozostałe musiały być usunięte, gdyż ich wszczepienie spowodowało u pacjenta odrętwienie i ból szczęki. Dolegliwości nie ustępowały mimo dwukrotnie przyjmowanych iniekcji, antybiotykoterapii oraz rehabilitacji.

Pacjent skierował sprawę do sądu. Początkowo żądał 15 tys. zł od centrum stomatologicznego, w którym pracował nierzetelny dentysta. Placówka zakwestionowała odpowiedzialność, stwierdzając, że takie skutki uboczne zabiegu mogły się pojawić, więc nie można obciążać odpowiedzialnością za nie lekarza wykonującego zabieg wszczepiania implantów. Odesłała pacjenta do ubezpieczyciela, u którego placówka wykupiła polisę OC. Jednak i ubezpieczyciel nie uznał swojej odpowiedzialności.

Dentysta, w odpowiedzi na pozew, wniósł o oddalenie powództwa, broniąc się, że skoro centrum stomatologii nie bierze odpowiedzialności za skutki przeprowadzonego zabiegu to on także nie może jej przyjąć.

Pełnomocnik pacjenta rozszerzył powództwo, wnosząc o zasądzenie na rzecz pacjenta kwoty 35 tys. zł tytułem zadośćuczynienia od ubezpieczyciela.

Sąd ustalił, że podczas zabiegu wszczepiania pierwszego implantu doszło do pęknięcia kości, wskutek czego implant po miesiącu samoistnie wypadł. Podczas kolejnej wizyty, wszczepiono dwa implanty w obustronnym znieczuleniu nerwów żuchwowych. Po wykonanym zabiegu pacjent czuł stale odrętwienie żuchwy. Po kilku dniach ponownie zgłosił się do centrum stomatologii i otrzymał lek w formie iniekcji oraz przepisano mu witaminę B. Leczenie jednak nie przyniosło poprawy i przy ponownej wizycie placówce implanty zostały usunięte.

Od tej pory pacjent stale odczuwa bóle i drętwienie żuchwy, ma trudności w jedzeniu - podczas posiłków jedzenie wypada mu z ust. Unika więc jedzenia poza domem. Ponadto przypadłość ta powoduje u niego frustrację i duży dyskomfort, co wpływa na jego kontakt z otoczeniem. Stał się bardziej nerwowy, nie może spać. Z powodu stale odczuwanego bólu, musi przyjmować środki przeciwbólowe.

Sąd uwzględnił opinię biegłej z zakresu chirurgii szczękowej, z której jednoznacznie wynika, że zabiegi wszczepienia implantów zębowych zostały wykonane nieprawidłowo. Podczas zabiegu użyto zbyt dużej siły, co spowodowało pęknięcie kości i wypadnięcie implantu. Ponadto implanty wszczepione w żuchwę były zbyt długie i nastąpiło porażenie nerwu żuchwowego. Biegła stwierdziła także, iż zabiegi te można było wykonać prawidłowo, nie powodując nieodwracalnego uszkodzenia nerwów żuchwy. W efekcie pacjent doznał 20 proc. uszczerbku na zdrowiu. W jej ocenie, występujące u pacjenta dolegliwości bólowe świadczą o tym, że odrętwienie żuchwy nie ustąpi prawdopodobnie nigdy. Biegła stwierdziła, że u powoda rozwija się neuralia nerwów żuchwowych, tj. bolesne schorzenie występujące po uszkodzeniu nerwów przy wprowadzaniu implantów.

W ocenie sądu, lekarz dentysta działał niezgodnie ze standardami wiedzy medycznej i zasadami zachowania należytej staranności. Dlatego centrum stomatologii ponosi odpowiedzialność za skutki nieprawidłowo wykonanych zabiegów implantacji. Niekwestionowanym jest, że centrum stomatologii łączyła z pozwanym ubezpieczycielem umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, co w konsekwencji przenosi na pozwanego obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej przez centrum stomatologiczne.

Sąd uznał, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za szkodę i krzywdę doznane przez pacjenta i zasądza na rzecz poszkodowanego wypłatę zadośćuczynienia w wysokości 35 tys. zł, odszkodowania w wysokości 4497,70 zł oraz zwrot kosztów procesu w wysokości 5217 zł. 

Syg. Akt I C 52/15

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implanty   błąd dentysty   sąd  

POLECAMY W SERWISACH