PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta w szkole może korzystać z danych osobowych uczniów

ms
14-03-2014, 11:50
Dentysta w szkole może korzystać z danych osobowych uczniów Dentysta w szkole może korzystać z danych osobowych uczniów (foto: Fotolia)
Dentystce, prowadzącej w Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie gabinet stomatologiczny, zarzucono, że zgłaszała do NFZ przypadki udzielania usług stomatologicznych, których nie było. Kontrolerzy Funduszu sprawdzają ilu z 1400 uczniów tej szkoły rzeczywiście korzystało z pomocy medycznej, a ilu figurowało tylko w statystykach wysyłanych przez dentystkę do publicznego płatnika.

Powstało pytanie, w jaki sposób lekarka tworzyła dokumentację, wszak musiała mieć dostęp przynajmniej do PESEL każdego, odnotowanego w dokumentach, ucznia. Sprawą zainteresowała się Krystyna Barbara Kozłowska, rzecznik praw pacjenta. W celu wyjaśnienia wątpliwości stosowne pytanie skierowała do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

RPP otrzymała z Ministerstwa Edukacji Narodowej odpowiedź na wystąpienie dotyczące kwestii przekazywania przez dyrektorów szkół danych osobowych uczniów podmiotom realizującym świadczenia z zakresu profilaktyki zdrowotnej i pomocy medycznej.

W odpowiedzi Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w MEN poinformował, że obecny stan prawny umożliwia dyrektorom placówek edukacyjnych przetwarzanie danych osobowych uczniów poprzez udostępnianie ich podmiotom leczniczym (oczywiście w zakresie niezbędnym do realizacji tych świadczeń). Niemniej jednak z powodu powtarzających się sygnałów dotyczących braku podstaw prawnych do takiego działania, MEN przychyliło się do stanowiska Generalnego Inspektora Danych Osobowych, co do konieczności uregulowania w przepisach rangi ustawowej zasad i zakresu udostępniania tego typu danych i podjęło działania w tym kierunku.

Za uregulowania tworzące ustawowe podstawy prawne do przekazywania przez dyrektorów szkół danych osobowych uczniów świadczeniodawcom, realizującym umowy w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą, odpowiedzialny jest minister zdrowia.
Minister edukacji narodowej zwróci się do ministra zdrowia o przyspieszenie prac legislacyjnych w tym zakresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH