PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta w sieci

29-11-2012, 05:26
Gabinet w internecie? Jak sobie radzić z negatywnymi opiniami
Gabinet w internecie? Jak sobie radzić z negatywnymi opiniami
Jak grzyby po deszczu powstają portale dotykające treścią usług stomatologicznych, co do formuły których dentysta może mieć uzasadnione obawy

. Zawsze istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że znajdzie się pacjent (lub konkurent), który wiedziony usprawiedliwioną, a co gorsza bezpodstawną niechęcią, zechce zszargać opinię lekarzowi.

Kwestią zasadniczą jest to jak dotrzeć do personaliów internauty, który kryje się pod mniej lub bardziej wymyślnym nickiem. Zmuszenie administratora do wskazania kto kryje się pod pseudonimem - to jedna kwestia, druga - to zmuszenie policji do odnalezienia wroga naruszającego zasady etycznego zachowania się w sieci. Z reguły energia włożona w takie dochodzenie nie przekłada się na korzyści wynikające z wykrycia szkalującej osoby. Prościej jest zablokować nieuprawniony wpis.
Dentysta musi mieć jednak świadomość że prawo jest po stronie pomawianego
Z art. 212. par. 1. kodeksu karnego: Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Warto też wiedzieć, iż jeśli sprawca dopuszcza się takiego czynu za pomocą środków masowego komunikowania podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Ściganie przestępstwa odbywa się z oskarżenia prywatnego, a więc wymaga złożenia zawiadomienia o pomówieniu. Sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, albo na inny cel społeczny przez niego wskazany. Prawo to jedno, a życie drugie. W takich sprawach ich umarzanie orzekane jest zdecydowanie częściej niż ferowanie wyroków skazujących.

Co powinien w pierwszej kolejności uczynić pomawiany lekarz? Powinien wezwać pacjenta do zaniechania naruszeń, czyli publicznego pomawiania (ma bowiem prawo bronić swojego dobrego imienia, ewentualnie nazwy placówki, którą prowadzi). Jeżeli obmawiający do takiego wezwania się nie dostosuje dentysta może wytoczyć mu proces. O ile okaże się, że nie są to opinie uzasadnione - lekarz proces wygra, ale ze względu na znikomą szkodę czynu medyk musi liczyć się z pobłażliwością sądu wobec winnego. Dentysta w sieci?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
internet   bizDENT   Reklama i marketing  

POLECAMY W SERWISACH