• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta uzależniony, jak reagować?

ms
17-08-2016, 10:08
Dentysta uzależniony, jak reagować? Kwadratura uzależnionego lekarza (foto: pixabay)
Lekarz, lekarz dentysta, dostrzegający kłopoty zdrowotne kolegi po fachu, mogące skutkować poważnym błędem zawodowym, może, nie narażając się na zarzut naruszenia tajemnicy zawodowej, zgłosić ten fakt Okręgowej Radzie Lekarskiej – zapewnia Iwona Kaczorowska – Kossowska, radca prawny OIL w Gdańsku.

- Wykonywanie zawodu przez lekarza chorego psychicznie, bądź uzależnionego daje podstawy do podjęcia decyzji o zgłoszeniu takiego faktu przedstawicielom OIL, jednak z pewnością nie będzie to zasadne w każdym przypadku – zastrzega Iwona Kaczorowska – Kossowska.

Radca prawny zastrzega, że lekarz leczący musi mieć całkowitą pewność co do bezkrytycyzmu kolegi - pacjenta w ocenie swojego stanu, stanu, który jest tak poważny, że nie pozwala na wykonywanie pracy zawodowej. Trzeba mieć przy tym przekonanie, iż wszelkie inne sposoby odsunięcia zagrożenia życia lub zdrowia leczonego - i co ważne - jego pacjentów zostały wyczerpane.

- Uwaga, nie mniej ważne jest to, aby zgłoszenie takie nie nastąpiło pochopnie, gdyż w konsekwencji prowadziłoby to do odstępowania przez lekarzy chorych psychicznie lub uzależnionych od podejmowania prób leczenia się, w obawie że wykrycie choroby lub uzależnienia prowadzić będzie automatycznie do ujawnienia izbie lekarskiej informacji o chorobie  – dodaje Iwona Kaczorowska – Kossowska.

Tajemnica zawodowa nie ma zastosowania w stosunkach czysto koleżeńskich. Innymi słowy, jeżeli lekarz nie jest lekarzem leczącym chorego bądź uzależnionego kolegi, jego spostrzeżenia nie są objęte tajemnicą zawodową regulowaną przepisami ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz Kodeksem Etyki Lekarskiej.

Po drugie, w przypadku gdy niebezpieczny stan kolegi stwierdzony został przez lekarza leczącego kolegę jako pacjenta, również i wówczas istnieje możliwość ujawnienia informacji o dostrzeżonej chorobie, o ile lekarz leczący ma uzasadnione podejrzenie, że zaobserwowany stan w sposób istotny zagraża zdrowiu lub życiu kolegi lub innych osób.

Więcej: oilgdansk.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
OIL Gdańsk   tajemnica lekarska  

POLECAMY W SERWISACH