PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta powinien zadbać o zgodę objaśnioną

08-11-2012, 06:15
Dentysta w sądzie w sprawie zgody pacjenta (foto: infoDENT24.pl)
Dentysta w sądzie w sprawie zgody pacjenta (foto: infoDENT24.pl)
Nie często dentysta widzi konieczność uzyskiwania zgody pacjenta na wykonanie zabiegu. Warto pamiętać o tym, że są przypadki, w których należy o taką zgodę zadbać.

Przykładem może być historia jednej z pacjentek, której racji nie przyznały sądy niższej instancji, ale która wygrała sprawę przed  Sądem Najwyższym. Skarżąca uzyskała  odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz comiesięczną rentę. Nie jest ważne jakiej procedury medycznej sprawa dotyczyła, ważne jakie przyczyny sprawiły, że poszkodowana pacjentka sprawę ostatecznie wygrała.

To oczywiste, że w przypadkach stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta, a więc w momencie podejmowania decyzji o : zabiegu operacyjnym, przeprowadzonej metodzie leczenia lub zastosowanej diagnostyce pacjent musi wyrazić pisemną zgodę na poddanie się procedurze. Wynika to z przepisów ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

W opisywanym przypadku zgoda miała jednak formę pisemną. Co zatem się stało, że sprawa oparła się o Sąd Najwyższy?
Dentysta szczególnie rozważny
Okazuje się, że są sytuacje, w których sama zgoda pacjenta, chociażby wyrażona na piśmie, to za mało. Taka sytuacja powstaje wówczas, gdy metod realizowania zabiegu jest kilka.

W takich przypadkach to lekarz dentysta ma obowiązek poinformowania pacjenta o wszystkich możliwych do zastosowania procedurach medycznych, nawet tych, które nie są realizowane w jego gabinecie. Nie koniec na tym. Lekarz dentysta musi także w przystępny sposób wyjaśnić różnice pomiędzy dostępnymi metodami i co najważniejsze - poinformować o ewentualnych komplikacjach, które mogą towarzyszyć przeprowadzonemu zabiegowi (nie tylko w trakcie, ale także po nim). Dopiero wówczas można uznać, że lekarz dentysta dochował należytej staranności w przedstawianiu pacjentowi możliwości leczenia. Mówi o tym wyrok Sądu Najwyższego z 16 maja 2012 r. (III CSK 227/11).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   zgoda pacjenta   wyrok   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH