PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta niestaranny, ale bezkarny

07-12-2012, 05:09
Dentysta niestaranny, ale bezkarny
Dentysta niestaranny, ale bezkarny
Dentysta ponoć źle wykonał usługi, a w dodatku nie udzielił kilku pacjentkom stosownych informacji o zrealizowanych zabiegach (odmówił m.in. wydania zaświadczenia o przeprowadzonych zabiegach w języku niemieckim, jak tego chciała jedna z pacjentek).

Poznański sąd dyscyplinarny obciążył stomatologa karą upomnienia, gdyż uznał, że naruszył on kodeks etyki lekarskiej. Wszak lekarz powinien przeprowadzać wszelkie postępowanie diagnostyczne, lecznicze i zapobiegawcze z należytą starannością, poświęcając na to niezbędny czas. Obowiązkiem lekarza jest respektowanie prawa pacjentów do świadomego udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących ich zdrowia. Informacja udzielona pacjentowi powinna być sformułowana w sposób zrozumiały.
Dentysta odwołał się od wyroku i złożył kasację do Sądu Najwyższego.
Oskarżony wyjaśniał, że jego nieobecność w czasie rozpraw sądu dyscyplinarnego spowodowana była chorobą (nie stawiał się na rozprawie odwoławczej przed Naczelnym Sądem Lekarskim). Tymczasem sąd ten, ferując wyrok, nie uwzględnił przedstawionych zwolnień lekarskich wystawionych przez lekarza sądowego.

Sąd Najwyższy w sprawie części zarzutów umorzył postępowanie z powodu przedawnienia. Najważniejsze jednak jest to, że wobec choroby dentysty należało przesunąć termin rozprawy, wybrać termin dogodniejszy dla obwinionego, a nie ferować wyroku uznał Sąd Najwyższy.

Sygnatura akt III SDI 3/11

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   sąd   błąd w sztuce lekarskiej   wyrok   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH