PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta na emeryturę w wieku obniżonym

ms
19-08-2016, 08:00
Dentysta na emeryturę w wieku obniżonym Który dentysta na wcześniejszą emeryturę? (foto: pixabay)
Kinga Matyasik-Ochlust, radca prawny wymienia warunki, jakie muszą być spełnione, aby lekarz dentysta mógł przejść na wcześniejszą emeryturę.

Emerytura w wieku obniżonym przysługuje każdemu stomatologowi, który 1 stycznia 1999 r. legitymował się:
- okresem zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w minimalnym wymiarze 15 lat;
- 20-letnim (dla kobiet) i 25-letnim (dla mężczyzna) stażem pracy.

Ponadto w dniu złożenia wniosku kobieta dentysta powinna mieć ukończone 55 lat, mężczyzna 60 lat życia.

Zgodnie z § 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze – do okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach można zaliczyć tylko pracę świadczoną jako pracownik, nie zaś wykonywaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Tym samym dentyści prowadzący przed 1 stycznia 1999 r. praktykę zawodową tylko w formie własnego gabinetu, nie mogą liczyć na zaliczenie tej pracy do kategorii prac szczególnych   (pomimo, iż wykonywać mogli dokładnie te same czynności, co ich koledzy zatrudnieni w przychodniach).

Jeżeli natomiast lekarz przed 1999 r. zatrudniony był na pełen etat, natomiast po pracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przyjmował pacjentów w swoim gabinecie, jak najbardziej spełnia kryteria uprawniające do wcześniejszej emerytury.

Kolejnym utrudnieniem, wynikającym ze specyfiki pracy stomatologa, było wykonywanie prac w ramach zatrudnienia w kilku podmiotach. Możliwa przecież jest sytuacja, w której lekarz 4 godziny dziennie pracował w jednej placówce, natomiast pozostałe 4 godziny w drugiej. Jeżeli łączny wymiar czasu pracy wynosił 1 etat (8 godzin dziennie), świadczona praca powinna zostać zaliczona jako wykonywana w warunkach szczególnych.

Należy pamiętać, iż brak dokumentu w postaci świadectwa pracy w warunkach szczególnych sporządzonego na urzędowym formularzu – nie uniemożliwia przejścia na wcześniejszą emeryturę. Świadectwo pracy ma w postępowaniu przed sądem jedynie walor dokumentu prywatnego, który może zostać zastąpiony przez inne środki dowodowe.

ZUS wskazuje, że w celu uzyskania wcześniejszej emerytury wymagane jest, aby osoba ubiegająca się o takie świadczenie przynajmniej przez 15 lat wykonywała uprzywilejowane zatrudnienie stale i w pełnym wymiarze w charakterze pracownika.

                                        ***

Kinga Matyasik-Ochlust walczy przed sądami w sprawach o emerytury, renty, zasiłki, świadczenia przedemerytalne, jak również o zaległe składki na ubezpieczenie. Tak mówi o sobie: wraz z ludźmi, którzy mi zaufali, przedzieram się przez przeszkody ze strony ZUS, sądu, biegłych, niejednokrotnie przeżywając sprawy równie mocno jak moi klienci.

 Więcej: wbrewzus.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ZUS   emerytura  

POLECAMY W SERWISACH