PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta morderca bez PWZ

ms
27-07-2015, 12:27
Dentysta morderca bez PWZ Sąd nad lekarzami i lekarzami dentystami (foto: pixabay)
- Okręgowy Sąd Lekarski w Lublinie decyzją z 26 maja 2014 r. odebrał prawo wykonywania zawodu lekarzowi dentyście, który był sprawcą morderstwa z premedytacją. Został najpierw skazany przez sąd powszechny na 35 lat więzienia, a następnie OSL wydał wyrok odbierający mu prawo wykonywania zawodu – poinformował Marek Stankiewicz, rzecznik prasowy Lubelskiej Okręgowej Izby Lekarskiej.

Marek Stankiewicz zaznacza, że to jedyna taka kara w historii odrodzonego samorządu lekarskiego, stanowi ona zatem ewenement w skali całego kraju. Dodał, że pomimo, iż w katalogu kar sądów lekarskich znajduje się kara odebrania prawa wykonywania zawodu, w praktyce nie można lekarzowi tego prawa odebrać za przewinienie zawodowe i etyczne. Jednak w maju 2014 r. sąd miał do czynienia z sytuacją nadzwyczajną, pojawiło się bowiem pytanie, czy morderca może być lekarzem. Sąd lekarski uznał, że nie.

Jak wyjaśnił rzecznik, sądy lekarskie korzystają jednak stosunkowo często z możliwości zawieszenia prawa wykonywania zawodu. Ta kara, w ocenie Marka Stankiewicza, stosowana jest wobec lekarzy, którzy nadużywają alkoholu lub środków odurzających podczas wykonywania pracy zawodowej.

Jak wynika z danych udostępnionych Rynkowi Zdrowia przez Naczelną Izbę Lekarską, w 2014 r. NSL: umorzył 19 postępowań, uniewinnił lekarzy w 19 sprawach, ukarał upomnieniami 21 lekarzy, karą nagany - 10, karą pieniężną - 8, ograniczył ponadto zakres czynności w wykonywaniu zawodu lekarza na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat wobec 8 lekarzy oraz zawiesił prawo wykonywania zawodu na okres od roku do pięciu lat także wobec 8 lekarzy.

W analogicznym okresie OSL: umorzyły 40 postępowań, uniewinniły lekarzy w 43 sprawach, ukarały upomnieniami 140 lekarzy, karą nagany - 45, karą pieniężną - 13, zakazały pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia na okres od roku do pięciu lat jednemu lekarzowi, ograniczyły zakres czynności w wykonywaniu zawodu lekarza na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat wobec 6 lekarzy, zawiesiły prawo wykonywania zawodu na okres od roku do pięciu lat wobec 3 lekarzy, a także jednego lekarza pozbawiły prawa wykonywania zawodu.

Z informacji Biura Prasowego NIL wynika, że pacjenci najwięcej skarg wnieśli przeciwko kardiologom. W 2013 r. do Okręgowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej wpłynęło 1165 takich skarg. Nieco mniej, bo 846 osób, skarżyło się na lekarzy chirurgów i ortopedów, 592 na stomatologów, w tym głównie protetyków, 369 na położników i ginekologów, 260 na psychiatrów, 152 na pediatrów i 98 na chirurgów dziecięcych.

Więcej: Rynek Zdrowia

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sąd   NRL   kara dla dentysty   PWZ  

POLECAMY W SERWISACH