PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta kupuje sprzęt, korzysta z programu pomocowego, a co z VAT?

02-01-2013, 05:29
Dentysta kupuje sprzęt, korzysta z programu pomocowego, a co z VAT (foto: sxc.hu)
Dentysta kupuje sprzęt, korzysta z programu pomocowego, a co z VAT (foto: sxc.hu)
W jednej z ostatnich interpretacji podatkowej, wydanej 17 grudnia 2012 r. przez dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, rozważana była kwestia zwolnienia z VAT usług dentystycznych realizowanych przez lekarza dentystę, który zamierza wyposażyć swój gabinet w sprzęt stomatologiczny. Zakupy ma realizować w oparciu o  pomoc unijną. Co prawda, sprawa wydaje się oczywista, ale widocznie nie dla wszystkich, skoro właściciel gabinetu dentystycznego skierował stosowne zapytanie do urzędników zajmujących się sprawami podatkowymi.

Lekarz dentysta, który nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, otrzymał dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013. Dotacja zostanie przeznaczona na wyposażenie gabinetu dentystycznego w środki trwałe m.in. w: zestaw radiologiczny, stację do radiografii cyfrowej, stolik zabiegowy, myjnię, termo dezynfektor, autoklaw, endometr, zestaw do wypełniania kanałów korzeniowych, lampę do wybielania, zestaw do chirurgii stomatologicznej, podajnik do materiałów stomatologicznych, zestaw do końcówek stomatologicznych, laser diodowy, unit stomatologiczny (2 szt.), wreszcie kompresor.

Zakup nowoczesnego sprzętu stomatologicznego ma pozwolić na utworzenie dwóch stanowisk dentystycznych oraz na uruchomienie usług stomatologicznych takich jak:

- wykonywanie cyfrowych zdjęć pantomograficznych,

- wykonywanie zabiegów z wykorzystaniem zestawu do chirurgii stomatologicznej ( między innymi augmentacja kości, czy osteoplastyka),

- wykonywanie zabiegów z wykorzystaniem lasera diodowego (między innymi wybielanie zębów, czy laseroterapia),

- udoskonalenie metody leczenia kanałowego zębów.

Nabywane towary i usługi będą służyły do realizacji czynności zwolnionych z VAT. Faktury za zakup towarów i usług będą wystawiane na lekarza - właściciela gabinetu. Świadczone przez niego usługi należą do opieki medycznej, a służą: profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Lekarz dentysta prowadzi podmiot leczniczy, uprawniony do udzielania świadczeń zdrowotnych. Ma on prawo wykonywania zawodu (wydane przez jedną z okręgowych izb lekarskich).

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że świadczone przez lekarza dentystę usługi w zakresie opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia - korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna, sygnatura: IPTPP1/443-916/12-4/MH

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   interpretacje podatkowe   Podatki   Finanse  

POLECAMY W SERWISACH