• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta już nie musi wystawiać zwolnień

PAP/kan
11-05-2018, 11:45
Dentysta już nie musi wystawiać zwolnień Lekarza dentystę może zastąpić asystentka przy wystawianiu zwolnienia (fot. pixabay)
Zaświadczenie lekarskie, w tym zwolnienia, będą mogli wystawiać asystenci medyczni - zakłada uchwalona przez Sejm 10 maja br. nowelizacja ustawy przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zaświadczenie lekarskie będzie mogła wystawiać umocowana przez lekarza osoba, czyli asystent medyczny. - Rozwiązanie takie nie tylko odciąża wystawiających zaświadczenia lekarskie od obowiązków związanych de facto wyłącznie z technicznym wypełnieniem dokumentu zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, ale również stanowi kolejne działanie wspomagające eliminację papierowego obiegu dokumentów - podkreślono uzasadnieniu.

Asystentami będą mogły zostać osoby wykonujące zawód medyczny, czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a także czynności związane z utrzymaniem systemu teleinformatycznego, w którym przetwarzana jest dokumentacja medyczna, i zapewnieniem bezpieczeństwa tego systemu, na podstawie upoważnienia administratora danych. Ma zostać stworzony specjalny rejestr osób, które będą uprawnione do wystawiania zaświadczeń.

Ustawa przewiduje też zmiany w ewidencjonowaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne - w 2019 r. koszty ich poboru i ewidencjonowania (potrącane przez ZUS) zostaną "przejściowo" obniżone z 0,20 proc. do 0,175 proc. Różnicę między tymi kwotami NFZ ma przeznaczyć na finansowanie sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz na szkolenia lekarzy, którzy będą wystawiali elektroniczne zwolnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rozporządzenie   zwolnienie od dentysty  

POLECAMY W SERWISACH