PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta inwestujący a odliczenie VAT

ms
19-01-2018, 10:38
Dentysta inwestujący a odliczenie VAT Inwestycja bez prawa odliczenia VAT (foto: pixabay)
Czy właściciel gabinetu stomatologicznego ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakupy nowoczesnego sprzętu do praktyki dentystycznej (w celu jej rozwoju)?

Właściciel gabinetu dentystycznego dokonał zakupu sprzętu stomatologicznego - w związku z realizacją bardzo skomplikowanego w nazwie projektu: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego, kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie rozwijania działalności gospodarczej”.

Zdaniem właściciela gabinetu stomatologicznego, nie ma on prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakupy. Z jego oceną sytuacji zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), do którego podatnik zwrócił się o interpretację przepisów w tym zakresie.

KIS tłumaczy, że zadający pytanie nie jest podatnikiem podatku VAT oraz nie figuruje w ewidencji podatników podatku VAT, nie jest on zatem zarejestrowany jako „podatnik VAT czynny”. 

Z opinii KIS czytamy m.in., że: właściciel gabinetu dentystycznego nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W analizowanym przypadku nie będzie spełniona – wskazana w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.) – przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego (zadający pytanie nie jest zarejestrowany, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług).

Interpretacja indywidualna: data wpływu 8 stycznia 2018 r. 0111-KDIB3-2.4012.819.2017.1.JM.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
VAT   podatek dochodowy  

POLECAMY W SERWISACH