PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta - inwestor VAT zapłaci, ale nie odliczy

03-07-2013, 00:01
Dentysta inwestor VAT zapłaci, ale nie odliczy (foto: Fotolia/PTWP)
Dentysta inwestor VAT zapłaci, ale nie odliczy (foto: Fotolia/PTWP)
Właściciel praktyki stomatologicznej postanowił zmodernizować wyposażenie gabinetu, przy czym przy finansowaniu tego przedsięwzięcia skorzystał z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013. Projekt ten nosił nazwę Modernizacja wyposażenia firmy celem wdrożenia nowych usług z zakresu endodoncji.

Wydatkami objętymi dofinansowaniem były: system radiowizjografii cyfrowej, mikroskop operacyjny, urządzenie do wypełniania kanałów, unit stomatologiczny z oprzyrządowaniem.

Właściciel praktyki stomatologicznej:

- prowadzi usługi w zakresie praktyki dentystycznej (PKWiU 86.23.1);

- nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług;

- w wyniku realizacji inwestycji nie będzie świadczyć usług protetycznych.

Inwestor - dentysta chciał wiedzieć, czy w związku z realizacją projektu, ma możliwość odzyskania poniesionego kosztu podatku od towarów i usług. Okazuje się, że z uwagi na fakt, iż nie jest on zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie może niestety odzyskać w żaden sposób poniesionego kosztu podatku VAT.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje bowiem tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług i gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   interpretacje podatkowe   Podatki   Koszty  

POLECAMY W SERWISACH