• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta farmaceutą?

WSA, ms
20-01-2015, 12:24
Dentysta farmaceutą? Czy dentysta może być właścicielem apteki?
Czy praktykujący lekarz dentysta może być właścicielem apteki? Nie może. Sytuacja jest mniej klarowna gdy chodzi o spółkę, w której taka osoba jest wspólnikiem (ma udziały).

W zasadzie nie ma kontrowersji w przypadku aktywnych zawodowo lekarzy dentystów. Otóż nie mogą oni prowadzić działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży leków, nie mogą ich sprzedawać, nie mogą także być właścicielem apteki. Złożony przez nich wniosek o uzyskanie koncesji na prowadzenie apteki zostanie odrzucony.

Co jednak w sytuacji, gdy koncesja należy do spółki, w której lekarz dentysta są udziałowcami (wspólnikami)?

Odpowiedź na to pytanie przynosi wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że restrykcja w tej kwestii dotyczy wyłącznie osób fizycznych, tak więc spółka (w konkretnej sprawie chodziło o sp. z o.o.), w której wspólnikiem jest lekarz dentysta, może realizować działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu apteki ogólnodostępnej. Nie jest do końca jasne czy taka wykładnia obowiązuje w przypadku każdej formuły spółki np. spółki jawnej. W niej bowiem główne znaczenie w aspekcie prawnym ma żywy wspólnik - osoba fizyczna.

sygn. akt I SA/Wa 1025/04

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH