PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta dobijał się o zapłatę w sądzie

ms
02-11-2017, 10:33
Dentysta dobijał się o zapłatę w sądzie Dentysta upomina się w sądzie o zapłatę (foto: pixabay)
Z reguły piszemy o pacjentach, którzy w różnych okolicznościach dochodzą odszkodowania i zadośćuczynienia od leczących ich dentystów. W tym przypadku w sądzie znalazła się pacjentka jako pozwana, bo protezę - i owszem -  otrzymała, ale zapłaciła za nią zaledwie jedną trzecią ceny.

Za usługę wystawiono fakturę na kwotę 33 tys. zł, tymczasem pacjentka uiściła jedynie 10 tys. zł.

Dentysta utrzymywał, że zawierając umowę na wykonanie usługi protetycznej ustalono wynagrodzenie na 33 tys. zł. Koszt tej usługi wynosił aż 36 tys. zł, jednak z uwagi na zakres prac udzielono pacjentce rabatu.

Na wysokość wynagrodzenia składała się (po rabacie) kwota 17 tys. zł za wykonanie uzupełnienia protetycznego łuku górnego uzębienia oraz (po rabacie) kwota 16 tys. zł za wykonanie uzupełnienia protetycznego łuku dolnego uzębienia. Pacjentka zdecydowała się na droższą wersję uzupełnienia protetycznego - przy użyciu cyrkonu.

Dentysta utrzymywał, że prawidłowo wykonał usługę, zaś uszkodzenia protezy były wynikiem nieprawidłowego jej użytkowania przez pozwaną. Podał, iż zabieg wszczepienia implantów i odbudowy protetycznej jest procesem wieloetapowym. Pozwana, rezygnując z leczenia, uniemożliwiła mu osiągnięcie oczekiwanego efektu końcowego. Pozwana była świadoma konsekwencji zabiegów. Nadto nie zgłosiła się na dwie umówione wizyty.

Sąd ocenił materiał dowodowy
Sąd w pełni dał wiarę dowodom w postaci dokumentów zgromadzonych w toku procesu. Wiarygodność przedłożonych dokumentów nie była kwestionowana przez żadną ze stron.

Za zgodne z rzeczywistym stanem Sąd uznał twierdzenia dentysty, dotyczące przebiegu prowadzonego leczenia, w tym niestawienia się pozwanej na terminy wizyt kontrolnych.

W sprawie bezsporne było, iż dentysta wykonał u pozwanej 3 implanty, protezę. Za usługę wystawił fakturę w wysokości 33 tys. zł. Poza sporem pozostawał również fakt pęknięcia protezy. Pozwana odwiedzała w tym czasie innych protetyków. Kobieta uiściła 10 tys. zł.

Od żądanej przez dentystę kwoty 33 tys. zł należało odjęć 10 tys. zł wpłacone na rachunek dentysty. Resztę pieniędzy dentysta powinien otrzymać od pacjentki - wyrokował sąd.

Sąd Rejonowy w Toruniu sygn. akt I C 141/14

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
proteza zębowa   implanty   sąd  

POLECAMY W SERWISACH