PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta dentyście kolegą, ale nie pracodawcą

ms
19-03-2018, 06:23
Dentysta dentyście kolegą, ale nie pracodawcą Restrykcje w zatrudnianiu dentystów
Stomatolog, chcąc zatrudniać innych dentystów, musi w zasadzie założyć spółkę. Postulat, aby odstąpić od tej restrykcji artykułowany jest od lat, od lat bezskutecznie. Prezentujemy część trzecią odpowiedzi dr. n. med. Leszka Dudzińskiego, wiceprezesa NRL i przewodniczącego KS NRL na niełatwe pytania infoDENT24.pl.

   dr n. med. Leszek Dudziński (foto NIL M.Jakubiak)

infoDENT24.pl: Nie wszystkie, nawet te najbardziej słuszne propozycje, lekarzy dentystów znalazły szczęśliwy finał w trakcie trwania VII kadencji. Stomatolog, chcąc zatrudniać innych dentystów, w zasadzie musi założyć spółkę.
Przyznaję, że zabrakło dobrej atmosfery do przezwyciężenia zakazu zatrudniania przez dentystów, funkcjonujących w formule jednoosobowych praktyk stomatologicznych, koleżanek i kolegów po fachu.

Szczerze, nie znam racjonalnych argumentów, które przemawiałyby za utrzymywaniem restrykcji w zatrudnianiu. Sytuacja nie jest klarowna. Trudno rozwiązywać problemy, skoro samo uzgodnienie stanowisk w gronie lekarzy i lekarzy dentystów napotyka trudne do pokonania wątpliwości.

infoDENT24.pl: Dobrym przykładem na jedność jest postawa rezydentów, potrafili się zorganizować, wystąpić w imieniu środowiska i wytrwać w walce o realizację postulatów.
Stomatolodzy z KS NRL i KS ORL od początku wspierali ich protest. W sytuacjach ekstremalnych potrafimy być solidarni, gorzej gdy spór idzie o mniej spektakularne cele.

Rozumiem i dobrze wspominam niecierpliwość, z jaką młodzi ludzie podchodzą do spraw najistotniejszych. Sam działałem w taki sposób jako młody lekarz. Uczestniczyłem w procesie zmian systemowych w okresie tworzenia koszyka procedur refundowanych. Wydawało się wówczas, iż sukces wdrażanych zmian systemowych będzie większy. Po latach uważam, że istotną porażką wprowadzanych w życie rozwiązań jest, trudny do zaakceptowania, podział naszego środowiska na to współpracujące z NFZ i to leczące pacjentów poza systemem publicznej opieki zdrowotnej.

infoDENT24.pl: Podział ten będzie zmartwieniem być może nowych osób wśród samorządowej społeczności, tak samo jak rozłożona na łopatki profilaktyka stomatologiczna. Czy można przewidzieć czym, w sposób szczególny, różnić się będzie samorząd lekarzy dentystów z kolejnego rozdania od tego z dobiegającej właśnie do końca VII kadencji?
Wiadomych jest niewiele. Przyszłość zależy od delegatów wybranych na Zjazd Krajowy, od tego kto zasiądzie we władzach wybieranych właśnie ORL. Z pewnością nie będzie zachowane status quo. Połowa osób deklarujących wolę pracy w samorządzie to ludzie młodzi, często rozpoczynający samorządową przygodę. Taka sytuacja budzi nadzieję na realizację nowych pomysłów oraz postulatów już wyartykułowanych, a które dotychczas nie zostały urzeczywistnione. 

POLECAMY W SERWISACH