• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta, choroba i ZUS

ms
18-06-2014, 14:28
Dentysta, choroba i ZUS Dentysta, choroba i ZUS
Dentyści prowadzący własną działalność gospodarczą, którzy płacą ZUS godziwe składki i liczą na godziwy zasiłek choroby - mogą się przeliczyć.

Tak stało się w przypadku jednej z dentystek z Torunia, która sumiennie płaciła składki ZUS w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego - i jak się okazało - robiła to zupełnie niepotrzebnie, bo gdy przyszło nieszczęście - ZUS arbitralnie ustalił, że zapłacone składki nie można uznać za... składki zapłacone.

Rzecz w tym, iż dentystka nie przewidziała, że dla kontrolerów ZUS ważny jest nie sam proces wykonywania pracy i płacenia składek, a posiadanie szyldu i fotelu stomatologicznego na własność.

Młoda dentystka prowadziła działalność gospodarczą, ale gabinetu stomatologicznego nie kupiła, nie kupiła nawet fotelu stomatologicznego, gdyż takowy wynajmowała w przychodni zdrowia na godziny. W tym właśnie miejscu do pracy przychodziła trzy dni w tygodniu, do momentu gdy zachorowała.

Przed wypłatą zasiłku chorobowego pracownik ZUS przesłał chorej zestaw pytań ankietowych. Dentystka wypełniła je zgodnie z prawdą, a mianowicie:
- oszacowała ile czasu zabiera jej prowadzenie firmy,
- wyjawiła jakie ma faktury na zakup sprzętu i wyrobów medycznych,
- podała ile osób zatrudnia,
- poinformowała w jaki sposób reklamuje usługi,
- odpowiedziała czy ma szyld.

W związku z tym, że dentystka szyldu nie miała, nie kupiła sprzętu (wynajmowała go), nie zatrudniała personelu i nie reklamowała swojej działalności (pacjenci zgłaszali się sami do przychodni) - ZUS uznał, że kobieta jest oszustką i tylko po to leczy zęby ludziom, żeby wyłudzić zasiłek chorobowy. Dowody w formie wydruków z kasy fiskalnej, dokumentacja medyczna leczonych osób dla ZUS nie są dowodami.

Zawczasu należy zatem dogadać się z ZUS jaki powinien wisieć szyld nad drzwiami gabinetu dentystycznego i jak należy się reklamować, bo okazuje się, że to konieczność. Nie wystarczy mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, płacić należne podatki i składki, nie wystarczy także systematycznie realizować usługi i udokumentować je rachunkami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ubezpieczenia zdrowotne   zarządzanie gabinetem   podatki   ZUS  

POLECAMY W SERWISACH