PARTNER PORTALU
partner portalu

Dentyści z Polski, klinika w Danii, a jakie przepisy podatkowe?

04-09-2013, 00:01
Usługi stomatologów mają być świadczone przez polską spółkę X na rzecz kliniki stomatologicznej z siedzibą w Danii. Polscy dentyści prowadzą, zarejestrowaną w Polsce, jednoosobową działalność gospodarczą, a są zaangażowani przez polską spółkę X na podstawie umów cywilnoprawnych dotyczących świadczenia usług dentystów.

Uzgodniono, że klienci kliniki stomatologicznej nie będą mieli możliwości ustalenia, czy dany stomatolog został zaangażowany bezpośrednio przez klinikę stomatologiczną, czy też przez spółkę X.

Za wyposażenie pomieszczeń kliniki stomatologicznej w fotel dentystyczny oraz inne narzędzia odpowiedzialni będą Duńczycy.

Powstało pytanie, czy działalność spółki X, polegająca na świadczeniu usług stomatologów na podstawie umowy zawartej z duńską kliniką stomatologiczną będzie oznaczać powstanie zakładu spółki w Królestwie Danii w rozumieniu art. 5 ust. 1 Konwencji między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 6 grudnia 2001 r.

Zasadniczym dylematem było to czy zyski z działalności gospodarczej, prowadzonej przez spółkę X na terenie Królestwa Danii powinny podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Zdaniem spółki X, jej działalność, polegająca na świadczeniu usług stomatologów na podstawie umowy zawartej z kliniką stomatologiczną, nie spowoduje powstania zakładu spółki X w Królestwie Danii (w rozumieniu art. 5 ust. 1 Konwencji między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 6 grudnia 2001 r.). Spółka nie będzie posiadać na terenie Królestwa Danii stałej placówki (art. 5 ust. 1), jak również nie będzie posiadać tam siedziby zarządu, filii, biura (art. 5 ust. 2). Wszystkie umowy z kontrahentem duńskim zawierane będą przez zarząd spółki X, którego siedziba będzie mieścić się w Polsce.

W związku z zaistniałą sytuacją zyski z działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę X na terenie Królestwa Danii powinny podlegać opodatkowaniu w Polsce (art. 7 ust. 1).

Dyrektor urzędu skarbowego w Katowicach ocenił, że stomatolodzy zaangażowani przez spółkę X, będą obecni w pomieszczeniach kliniki stomatologicznej - w celu świadczenia usług, nie oznacza, że takie pomieszczenia będą pozostawać do dyspozycji spółki X i w konsekwencji, iż spółka ta będzie posiadać zakład na terytorium Danii.

Nie można uznać, iż pomieszczenia będą pozostawały do dyspozycji spółki X, a to oznacza, iż spółka X nie będzie posiadać stałej placówki na terenie Danii i w konsekwencji, w związku ze świadczeniem przez spółkę X usług stomatologów na rzecz duńskiej kliniki stomatologicznej, nie dojdzie do utworzenia zakładu podatkowego spółki X na terytorium Danii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   interpretacje podatkowe   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.