PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści w samorządzie lekarskim: spirala wyjaśnień

ms
02-06-2016, 11:31
Dentyści w samorządzie lekarskim: spirala wyjaśnień Maciej Hamankiewicz, prezes NRL
Pisaliśmy o wyjaśnieniach wiceprezesa WIL Andrzeja Cisły do wyjaśnień skierowanych przez prezesa NRL do ministra zdrowia. Teraz pora na wyjaśnienia szefa NRL dotyczące wyjaśnień Andrzeja Cisły odpowiadających na wyjaśnienia skierowane do ministra zdrowia przez Macieja Hamankiewicza. Krócej trudno tę sekwencję wyjaśnień - wyjaśnić.

Przyczynkiem do cyklu wyjaśnień stało się pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o ocenę, czy lekarze dentyści są właściwie reprezentowani w ramach, wspólnego z lekarzami, samorządu zawodowego. - Lekarze dentyści wskazują w skargach do Rzecznika, że decyzje o tym, kto będzie reprezentował ich grupę zawodową w organach samorządowych, podejmują w zdecydowanej większości osoby wykonujące zawód lekarza. W takiej sytuacji jednak należy szczególnie zadbać o przestrzeganie i należytą ochronę praw grupy zawodowej będącej w mniejszości – napisał RPO w piśmie do ministra zdrowia.

Do tego pisma odniósł się prezes NRL Maciej Hamankiewicz. Nieco później kwestie – w ocenie wiceprezesa WIL Andrzeja Cisły - wymagające wyjaśnienia, zostały przez niego przedstawione publicznie. Teraz z kolei komentarz do tych wyjaśnień zaprezentował Maciej Hamankiewicz.

Bojąc się, że spór wkracza na drogę dyskusji akademickich – przedstawimy tylko niewielki fragment kolejnego pisma, skierowanego przez Macieja Hamankiewicza do ministra zdrowia (całość pisma tutaj).

W piśmie czytamy m.in.: poza poprawkami ściśle dotyczącymi regulaminu wyborów, były inne propozycje, które dotyczyły zniesienia równości wyborów oraz zapewnienia odpowiedniego wpływu lekarzy dentystów na obsadę stanowisk funkcyjnych zagwarantowanych w ustawie o izbach lekarskich dla lekarzy dentystów. Propozycje te nie tylko nie mieściły się w materii procedowanej uchwały wyborczej, a także w tematyce spraw, dla których Zjazd został zwołany.

- Poprawka dotycząca odmiennego liczenia głosów lekarzy dentystów nie została przyjęta przez Zjazd, i to zdecydowaną większością głosów, w tym oddanych także przez lekarzy dentystów. W dyskusji, która odbyła się na Zjeździe, delegaci w większości przypadków opowiadali się za utrzymaniem istniejącego stanu rzeczy, w tym także lekarze dentyści – napisał prezes NRL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH