PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści: nie ma rzeczowej potrzeby prowadzenia przez nas list oczekujących

ms
28-09-2015, 08:11
Dentyści: nie ma rzeczowej potrzeby prowadzenia przez nas list oczekujących Kolejka do dentysty (foto: pixabay)
- Istnieją zakresy świadczeń, w których prowadzenie list oczekujących nie jest konieczne do zapewnienia równego dostępu pacjentów do świadczeń finansowanych ze środków publicznych, a służy jedynie dalszemu biurokratyzowaniu medycyny – uważa Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

Do zakresu tych świadczeń należy stomatologia. Za likwidacją wymogu tworzenia listy oczekujących występuje środowisko lekarzy dentystów, którzy wyraźnie wskazują na brak rzeczowej potrzeby realizowania przez nich uciążliwego i niezrozumiałego obowiązku. 

NRL liczy, że sygnały płynące z Ministerstwa Zdrowia, dotyczące konieczności przeprowadzenia szczegółowych analiz i rozpoczęcia dyskusji o wyodrębnieniu zakresów świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w przypadku których tworzenie list oczekujących nie jest konieczne - nie pozostanie jedynie w sferze deklaracji.

- Dziękując za wysiłek interpretacyjny Ministerstwa Zdrowia w tym zakresie, muszę jednak stanowczo powtórzyć, że od organów państwowych oczekuje się tworzenia jasnych przepisów prawa, których wykładnia pozostaje w zasięgu przeciętnego adresata. Ustawa, regulująca zasady prowadzenia list oczekujących, wzbudziła tak wiele wątpliwości prawnych, że z całą pewnością standardu tego nie dotrzymuje.

W ten sposób Maciej Hamankiewicz odniósł się do wysiłków Ministerstwa Zdrowia, które w dobrej wierze przygotowało szereg odpowiedzi mających rozwiać niejasności interpretacyjne. W ocenie NRL, nie o takie prawo jednak chodzi, które trzeba wykładać w meandrach interpretacyjnych.

O tych staraniach MZ pisaliśmy w materiale: Ministerialna interpretacje list oczekujących w stomatologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   Maciej Hamankiewicz   kolejki oczekujących  

POLECAMY W SERWISACH