• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści na Lubelszczyźnie: Trzy próby, trzy razy wyłudzenia pieniędzy NFZ

ms
16-09-2015, 08:10
Dentyści na Lubelszczyźnie: Trzy próby, trzy razy wyłudzenia pieniędzy NFZ ZIP rozdaje karty (foto: freeimages.com)
Jeden z pacjentów przez osiem lat leczył się u stomatologa w  dzielnicy Lublina - Wieniawa. Tak opisuje swoją historię.

Za każdą wizytę płaciłem od 50 do 130 zł. Okazało, że lekarz rozliczał to samo leczenie w ramach kontraktu z NFZ. Oznacza to, że za wykonanie tej samej czynności dostał podwójną zapłatę. W sumie z własnej kieszeni zapłaciłem ok. 1,5 - 2 tys. zł - relacjonuje pacjent z Lublina.

Mieszkaniec Lublina dowiedział się o oszustwie, gdy sprawdził swoje konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. - Po odkryciu tego nielegalnego procederu, postanowiłem udać się do innego stomatologa. W drugim gabinecie historia się powtórzyła. Wizyta była płatna, a stomatolog wystąpił o refundację do NFZ. Aby nie uczestniczyć w tego rodzaju praktykach, postanowiłem i tym razem zmienić stomatologa. W kolejnym gabinecie historia się powtórzyła. Wizyta płatna i refundacja z NFZ - twierdzi pacjent.

Od lipca 2013 r. OW NFZ w Lublinie otrzymał 137 podobnych zgłoszeń od osób, które zweryfikowały swoją historię choroby w ZIP i stwierdziły nieprawidłowości. Najwięcej przypadków dotyczyło porad specjalistycznych (44), recept na leki refundowane (39) oraz świadczeń stomatologicznych (30).

Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego NFZ poinformowała, że w ten sposób lubelski NFZ odzyskał 19 tys. zł. Stomatolodzy z Lublina, proszeni o komentarz w sprawie wyłudzania pieniędzy od pacjentów, odmówili wypowiedzi. Tłumaczyli się, że być może chodzi o jakiegoś ich znajomego lekarza i wolą nie zabierać głosu.

- Pobieranie podwójnej opłaty za wykonanie tej samej czynności przez lekarzy jest nieetyczne. Trzeba ich ścigać i demaskować, ku przestrodze innych, bo jest to ewidentne wykroczenie, zastanawiam się także, czy nie przestępstwo - mówi Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej. 

Więcej: kurierlubelski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ZIP   dentysta oszust   NFZ   kontraktowanie 2015  

POLECAMY W SERWISACH