PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści dostają sprzeczne interpretacje prawa podatkowego

ms
27-01-2015, 08:00
Dentyści dostają sprzeczne interpretacje prawa podatkowego Prawo pełne sprzeczności (foto: sxc.hu)
Czy środki medyczne wykorzystywane podczas wykonywania usług stomatologicznych i ortodontycznych należy ujmować w spisie z natury? Według Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy - nie, według Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach - tak.

Ponoć prawo może być twardym bo jest prawem, ale o tym, że prawo z tego samego powodu może być niespójnym, raczej nikt nie wspominał. Swego czasu informowaliśmy o interpretacji przepisów podatkowych wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITPB1/415-53/12/DP), w której dowodził, że: środki medyczne wykorzystywane podczas wykonywania usług stomatologicznych i ortodontycznych m.in. takie, jak: zamki, łuki i pierścienie, materiał do wypełniania zębów, czy masy wyciskowe nie stanowią materiałów podstawowych, ani pomocniczych - a w związku z tym lekarz dentysta prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług stomatologicznych i ortodontycznych nie jest zobowiązany ujmować ich w spisie z natury.

Przestrzegamy przed braniem do siebie tej interpretacji, bo oto Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w takiej samej sprawie powziął zgoła inną decyzję, a mianowicie, że środki medyczne wykorzystywane podczas wykonywania usług stomatologicznych i ortodontycznych należy ujmować w spisie z natury (pisaliśmy o tym w infoDENT24.pl).

Cóż każdy dentysta, aby spać spokojnie, musi się zatem dowiedzieć jakie zdanie na ten temat ma „jego" urząd skarbowy.

W konkretnej sprawie dentystka poinformowała dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, że przy wykonywaniu usług stomatologicznych i ortodontycznych używa materiałów takich jak:
- zamki, łuki i pierścienie, które stanowią części składowe aparatów stałych ortodontycznych i nabywane są w specjalnych sklepach medycznych;
- materiały do wypełniania zęba;
- materiały do wypełniania kanałów zębowych;
- podkłady i elementy do mocowania uzupełnień protetycznych i pierścieni ortodontycznych;
- wkłady i włókno szklane do odbudowy zębów;
- materiały do płukania kanałów;
- masy wyciskowe;
- leki, nici, znieczulenia.

Dentystka chciała wiedzieć czy środki medyczne wykorzystywane podczas wykonywania usług stomatologicznych i ortodontycznych spełniają wymogi definicji zawartej w par. 3 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz czy jest zobowiązana ujmować te środki w spisie z natury zgodnie z par. 28 tego rozporządzenia.

Jej zdaniem, zużywane w czasie wykonywania usług stomatologicznych i ortodontycznych środki medyczne, nie spełniają definicji zawartej w par. 3 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a jeśli tak to uważa, że ich zakup powinien być wpisywany do kolumny 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W efekcie środków tych nie powinno się zawierać w spisie z natury zgodnie z par. 28 rozporządzenia ministra finansów.

POLECAMY W SERWISACH