PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści apelują o nowelizację przepisów radiologicznych

autonomia-dent.pl/NRL/szaft
02-09-2014, 11:52
Dentyści apelują o nowelizację przepisów radiologicznych To już drugi apel Porozumenia do resortu zdrowia w sprawie radiologii w stomatologii (fot. sxc.hu)
Określenie częstotliwości wykonywania testów podstawowych raz na 6 miesięcy, testów specjalistycznych - raz na 5 lat, zamiana pięcioletniego okresu ważności zdobytych uprawnień na pięcioletni okres rozliczeniowy, w przypadku uprawnień w zakresie ochrony radiologicznej pacjenta oraz w zakresie inspektora ochrony radiologicznej – to niektóre z postulatów stomatologów z trzech organizacji dentystycznych, które trafiły na ręce Bartosza Arłukowicza.

Autorami dokumentu są członkowie: Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Stomatologów Kas Chorych, Związku Lekarzy Dentystów Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Stowarzyszenia Lekarzy Indywidualnie Praktykujących

Stomatolodzy domagają się niezwłocznego podjęcia rozmów dotyczących kształtu nowelizacji rozporządzenie ministra zdrowia z 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz. U. 2011 r., Nr 51, poz. 265).

- Wnosimy również o zainicjowanie zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów z 6 sierpnia 2002 r w sprawie przypadków, w których działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące nie podlega obowiązkowi uzyskania zezwolenia albo zgłoszenia, oraz przypadków w których może być wykonywana na podstawie zgłoszenia - zmiany idącej w kierunku określenia działalności polegającej na wykonywaniu zdjęć wewnątrzustnych jako podlegającej zgłoszeniu - czytamy w dokumencie, pod którym podpisali się szefowie trzech organizacji.

Sygnatariusze pisma podkreślają, że środowisko stomatologiczne od lat zabiega o uproszczenie procedur związanych z instalacją i eksploatacją zestawów do radiologii stomatologicznej. Wśród najważniejszych argumentów wymieniają dobro pacjenta.

- Radiologia stała się niezbędnym elementem nowoczesnej stomatologii. Obecnie produkowane zestawy używane w gabinetach dają komfort szybkiej diagnozy (również śródzabiegowej) i poprawiają w sposób oczywisty prawdopodobieństwo trafności całej diagnostyki - przekonują stomatolodzy.

Dentyści wskazują także na badania naukowe, które potwierdzają niski stopień narażenia pacjentów na dawki promieniowania jonizującego wytwarzanego przez zestawy dedykowane radiologii stomatologicznej do wykonywania zdjęć wewnątrzustnych.

Jakie zmiany?

Zdaniem członków Porozumienia nowe rozporządzenie powinno określić częstotliwość wykonywania testów podstawowych w wymiarze jednego na 6 miesięcy, a testów specjalistycznych jednego na 5 lat. Powinno także zdefiniować, że audyty kliniczne zewnętrzne prowadzi się w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 33e ust.1 i 2 ustawy (wymagana zgoda Państwowej Inspekcji Sanitarnej na wykonywanie świadczeń).

- Rygorystycznie stosowane zasady bezpiecznego użytkowania aparatury rentgenowskiej powinny zabezpieczyć pacjentów przed niezamierzoną lub nadmierną ekspozycją. W związku zaś ze stosunkowo nieskomplikowaną (w porównaniu do innej aparatury rtg) budową urządzeń rtg do zdjęć wewnątrzustnych istnieje uzasadniona pewność utrzymania stałości parametrów podlegających testom specjalistycznym - uważają autorzy apelu.

POLECAMY W SERWISACH