PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Darmowy program do prowadzenia gabinetów dentystycznych? Uważaj to może być pułapka.

ms
11-08-2016, 09:27
Darmowy program do prowadzenia gabinetów dentystycznych? Uważaj to może być pułapka. Darmowe programy prowadzenia lecznicy mogą nieść zagrożenia
Część aplikacji do prowadzenia gabinetów lekarskich powstaje tylko po to, by wyłudzać dane pacjentów.

O takim niebezpieczeństwie poinformowała Rzeczpospolita. Gazeta podała, że twórcy darmowych aplikacji, pozwalających m.in. na prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, niejednokrotnie tworzą oprogramowanie w taki sposób, aby móc gromadzić na własny użytek informacje o wizytach pacjentów.

Według Marcina Kędzierskiego, byłego szefa Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia, część firm, oferujących programy do prowadzenia dokumentacji elektronicznej, gromadzą dane pacjentów w celu budowy sprofilowanych kanałów dystrybucji oferowanych produktów.

Autorzy artykułu nie podają jednak, że taki sposób działania w zasadzie jest formą wyłudzania danych wrażliwych i powinny być wzięte pod lupę przez organa ścigania.

Nie mniejszym zagrożeniem jest fakt, że część programów jest tak pisana, aby danych w nim zawartych nie można było przenieść do innych programów użytkowych. Brak otwartości takich systemów praktycznie uniemożliwia transfer bazy pacjentów do innych rozwiązań. Problem staje się dramatyczny, gdy użytkowany produkt przestaje być wspierany przez oferującą go firmę.

Więcej: rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH