PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dajcie wzory zgód dentystom pracującym w dentobusach!

ms
02-03-2018, 13:43
Dajcie wzory zgód dentystom pracującym w dentobusach! Sesja samorządowa podczas XX Konferencji Najnowsze Trendy w Stomatologii
Jak to w polskiej tradycji bywa, liczą się sztandary z chwytliwymi hasłami. Takim kosztownym hasłem są dentobusy utożsamiane z poprawą katastrofalnego stanu uzębienia dzieci i młodzieży. Szczegóły? Te są już mniej ważne, bo przecież „jakoś to będzie”.

No właśnie m.in. nad tym „jak to ma być” zastanawiano się podczas sesji samorządowej, zorganizowanej przez KS ORL w Szczecinie w ramach XX Konferencji Najnowsze Trendy w Stomatologii (23 – 24 lutego w Kołobrzegu). Owocem podjętej dyskusji jest apel do ministra zdrowia dotyczący konieczności pilnego wprowadzenia wzoru zgody na leczenie pacjentów w dentobusach.

To jedna z kilku kwestii, które pozostawione w próżni (bo przecież są sprawy istotniejsze) mogą skutecznie sparaliżować realizację opieki stomatologicznej nad uczniami w ramach wdrażanego właśnie systemu objazdowych gabinetów stomatologicznych.

Referujący zagadnienie Łukasz Tyszler, członek Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie przypomniał, że przeprowadzenie: badania, zabiegów profilaktycznych, a w szczególności leczniczych uzależnione musi być od zgody opiekunów prawnych dziecka.

- Co do badania, to być może obowiązywać będzie zasada uzyskiwania ogólnej zgody, którą wychowawcy, dyrektor szkoły lub wójt uzyskają przed wizytą dentobusu w szkole, a pewnie najczęściej post factum „bo jakoś to będzie” - uważa Łukasz Tyszler.

Prawo jednak nie przewiduje ogólnej zgody przy wykonywaniu konkretnego zabiegu np. endodontycznego, usunięcia zęba, realizowania wypełnienia. 

Jeśli pojawią się problemy – jednocześnie pojawią się pytania o formalne zgody. Warto przypomnieć, że na ryzyko działań pozaprawnych nie narażają się użytkownicy dentobusów - podmioty, które podpiszą porozumienie o świadczenie tego typu usług z NFZ, a konkretny dentysta prowadzący leczenie, dentysta który dla dobra idei przymknie oko na obowiązujące prawo.

Bez wzoru stosownych zgód, zaakceptowanego przez Ministerstwo Zdrowia, samorząd lekarzy i lekarzy dentystów powinien wydać negatywną rekomendację w sprawie podejmowania leczenia w dentobusach. Nie można – jak zwykle – liczyć, że „jakoś to będzie”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentobusy_na_start   dentobus   Łukasz Tyszler   NFZ   Łukasz Szumowski  

POLECAMY W SERWISACH