PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy pacjent powinien był wyrazić zgodę na złamanie żuchwy?

ms
03-06-2014, 14:07
Czy pacjent powinien był wyrazić zgodę na złamanie żuchwy? Czy pacjent powinien był wyrazić zgodę na złamanie żuchwy? (foto: freedigitalphotos)
Komplikacje, w trakcie i po przeprowadzonym leczeniu, wpisane są w zawód lekarza dentysty. Nie sposób ich wyeliminować, ale zminimalizowanie odpowiedzialności za takie zdarzenie, okazuje się, również nie być sprawą prostą.

Fakty są takie. Pacjentka uzgodniła z dentystą chirurgiem usunięcie dwóch ósemek. Zabieg przeprowadzono w znieczuleniu ogólnym. W trakcie wykonywania ekstrakcji doszło do złamania żuchwy, krwotoku i trudnego do zwalczenia stanu zapalnego.
W wyniku powikłań niezbędna okazała się rekonstrukcja żuchwy. Rozgoryczona pacjentka skierowała sprawę do sądu. Sprawa toczyła się o zadośćuczynienie. Te zostało skarżącej kobiecie przyznane.

Warto zapoznać się z argumentacją sądu. Otóż nie tyle chodziło o wadliwe zrealizowanie zabiegu, co o naruszenie praw pacjenta ze względu na brak dokładnej informacji o możliwych komplikacjach.
Oskarżony dentysta dowiódł, że zabieg operacyjny został przeprowadzony z poszanowaniem wszelkich zasad sztuki lekarskiej, a zatem nie mogło być mowy o błędzie medycznym. Jego argumentację potwierdzili biegli, którzy nie dopatrzyli się zawinionego działania lekarza dentysty.

Skład sędziowski uznał, iż zostały naruszone prawa pacjenta, a to dlatego, że kobieta nie została należycie poinformowana o możliwych komplikacjach, związanych z usunięciem zębów „mądrości".

Okazuje się, że lekarz dentysta - co prawda poinformował pacjentkę o możliwych komplikacjach - ale uczynił to ustnie, a powinien pisemnie. Poza tym przestroga miała charakter ogólny, a mianowicie, że istnieje ryzyko powikłań. Tymczasem, według sędziów, przestroga powinna była dotyczyć także rzadkich powikłań jak złamanie żuchwy.
Przewinieniem lekarza dentysty było również niezadanie pytania na temat miesiączkowania pacjentki. Okres dodatkowo skomplikował problemy pooperacyjne.

To właśnie zbyt enigmatyczna informacja o komplikacjach, przekazana pacjentce przed zabiegiem, stała się przyczyną uznania winy lekarza i nałożenia na niego kary 10 tys. zł. Wyrok został podtrzymany w sądzie II instancji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH