PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy higienistka stomatologiczna może usuwać kamień nazębny?

20-01-2013, 23:55
Czy higienistka stomatologiczna może usuwać kamień nazębny? (fot. sxc.hu)
Czy higienistka stomatologiczna może usuwać kamień nazębny? (fot. sxc.hu)
Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, jest zabiegiem profilaktyczno - leczniczym, a więc w świetle przepisów, wykonywanie takiego zabiegu przez higienistkę stomatologiczną powinno odbywać się na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty przekonuje mec. Marek Szewczyński, w opinii przygotowanej dla Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej. 

Mecenas Marek Szewczyński przypomina, że w polskim prawie brak jest aktu regulującego w sposób bezpośredni zakres uprawnień zawodowych higienistki stomatologicznej. Uważa jednak, że zakres tych uprawnień i sposób ich wykonywania wynika z regulacji prawnych określających podstawę programową kształcenia w zawodzie higienistki stomatologicznej, która uwzględnia ogólne cele i zadania oraz efekty kształcenia zawodowego.

Rozporządzenie ministra Edukacji Narodowej z 7 lutego 2012 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach, określające podstawę programową kształcenia m.in. w zawodzie higienistki stomatologicznej, stanowi, że jednym z zadań, do których powinna być przygotowana higienistka jest: wykonywanie wstępnych badań stomatologicznych i zabiegów profilaktyczno - leczniczych pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty czytamy w opinii prawnej.

Podobnie kwestie były uregulowane w poprzednio obowiązującym rozporządzeniu MENiS z 21 stycznia 2005 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia m.in. w zawodach: asystentka stomatologiczna i higienistka stomatologiczna, które stanowiło, że higienistka powinna być przygotowana do: wykonywania wstępnych zabiegów profilaktyczno - leczniczych na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty.

Higienistka jak ratownik medyczny

- W mojej ocenie wykonywanie nadzoru przez lekarza dentystę wiąże się z bezpośrednią obecnością lekarza dentysty w miejscu, w którym zabieg jest wykonywany (gabinet stomatologiczny) pisze mec. Marek Szewczyński.

Podobnie kwestię nadzoru interpretuje Ministerstwo Zdrowia, o czym informowało Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w piśmie z 14 czerwca 2011 r., dotyczącym  medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego pod nadzorem lekarza. W piśmie stwierdzono, że: nadzór wiąże się, z bezpośrednią obecnością lekarza, na miejscu zdarzenia.

 

Stomatolog, powinien być bezpośrednio obecny przy wykonywaniu skalingu. Dodatkowo, zlecenie przez lekarza i jego nadzór przed przeprowadzeniem przez higienistkę stomatologiczną zabiegu profilaktyczno-leczniczego powinny być przy tym stwierdzone w dokumentacji medycznej.

Źródło: KS NRL

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH