PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy dentystka mogła prawidłowo ocenić stan zdrowia więźnia umierającego z głodu?

wPolityce.pl/szaft
22-01-2015, 14:30
Czy dentystka mogła prawidłowo ocenić stan zdrowia więźnia umierającego z głodu? Sprawa trafi do ponownego rozpatrzenia (fot. sxc.hu)
Trójka lekarzy z krakowskiego aresztu, oskarżonych w sprawie śmierci rumuńskiego aresztanta Claudiu Crulica, ponownie stanie przed sądem. Wśród nich jest dentystka.

21 stycznia br. krakowski sąd uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Claudiu Crulica trafił do aresztu we wrześniu 2007 r. Był podejrzany o kradzież. Rumun odmówił przyjmowania posiłków i rozpoczął głodówkę. 18 stycznia 2008 r. zmarł w szpitalu na „zapalenie płuc i mięśnia sercowego w wyniku wielonarządowej niewydolności organizmu spowodowanej długotrwałą głodówką".

Czytaj także: Więzień częściej u dentysty niż statystyczny Polak 

W maju 2014 r. sąd skazał dyrektor szpitala w areszcie Katarzynę L. i ordynatora oddziału wewnętrznego Piotra S. na kary po osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Uzasadnienie? Lekarze nie podjęli próby uratowania (przymusowe dokarmianie) więźnia w odpowiednim czasie. Sąd uznał, że taką decyzję powinni podjąć 3 stycznia 2008 roku, a nie 11 stycznia, jak ostatecznie się stało.

Sąd uniewinnił natomiast trzecią oskarżoną - kierowniczkę ambulatorium Krystynę M.. Stwierdził, że jako lekarz dentysta nie mogła prawidłowo ocenić stanu zdrowia głodującego. Sąd nie znalazł też jednoznacznych dowodów, że została poinformowana o stanie zdrowia osadzonego.

Od wyroku uniewinniającego apelację wniósł prokurator wskazując m.in., że oskarżona Krystyna M. wiedziała o stanie zdrowia aresztanta i nie podjęła działań zmierzających do jego ratowania.

Sąd odwoławczy uznał, że w przypadku dentystki należy dokładnie wyjaśnić kwestię, czy była informowana o stanie zdrowia aresztanta. Wskazują na to niektóre zeznania. Biegli przyjrzą się również zakresowi jej kompetencji, w ramach których znajdował się m.in. obowiązek zawiadomienia dyrektora szpitala o stanie zdrowia pacjentów.

Więcej: wPolityce.pl
 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH