PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy dentystka jednak odpowiada za śmierć głodową aresztanta?

ms
26-05-2015, 12:00
Czy dentystka jednak odpowiada za śmierć głodową aresztanta? Czy lekarz detysta moze poprawnie ocenić stan wycieńczonego organizmu? (foto: sxc.hu)
Kwestię winy dentystki, która będąc kierowniczką ambulatorium szpitala w areszcie, mogła mieć wiedzę na temat protestu głosowego rumuńskiego aresztanta Claudiu Crulica, a mimo to nie podjęła działań eliminujących zagrożenie - ponownie analizuje Sąd Okręgowy w Krakowie.

25 maja 2015 r. przed sądem zeznawali dwaj lekarze ze szpitala w areszcie. Jeden z nich potwierdził m.in., że dużo wcześniej niż określa to akt oskarżenia, informował dyrekcję szpitala, że są wskazania medyczne do przymusowego karmienia i leczenia aresztanta. Wielokrotnie też informował o tym dentystkę Krystynę M. - kierowniczkę ambulatorium.

Zdaniem autora aktu oskarżenia prok. Piotra Kosmatego z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, są to zeznania kluczowe dla oskarżenia, ponieważ wskazują, że obie oskarżone (także dyrektorka szpitala) posiadały wiedzę o stanie aresztanta.

Sprawa dotyczy 33-letniego obywatela Rumunii, który we wrześniu 2007 r. trafił do krakowskiego aresztu jako podejrzany o kradzież dokumentów i pieniędzy z konta sędziego. W areszcie Claudiu Crulica odmówił przyjmowania jedzenia i 18 stycznia 2008 r. zmarł w krakowskim szpitalu na zapalenie płuc i mięśnia sercowego w wyniku niewydolności organizmu spowodowanej długotrwałą głodówką.

W poprzednim procesie Sąd uniewinnił Krystynę M., która jako stomatolog nie mogła prawidłowo ocenić stanu zdrowia głodującego. Sąd nie znalazł jednoznacznych dowodów, że została ona poinformowana o stanie zdrowia osadzonego.

Od tego wyroku uniewinniającego apelację wniósł prokurator wskazując m.in., że oskarżona Krystyna M. wiedziała o stanie zdrowia aresztanta i nie podjęła działań zmierzających do jego ratowania.

W obecnym postępowaniu Sąd uznał, że w przypadku Krystyny M. należy dokładnie wyjaśnić kwestię, czy była informowana o stanie zdrowia aresztanta, na co wskazują niektóre zeznania; oraz zakres jej kompetencji, w ramach których znajdował się m.in. obowiązek zawiadomienia dyrektora szpitala o stanie zdrowia pacjentów.

Czytaj także Czy dentystka mogła prawidłowo ocenić stan zdrowia więźnia umierającego z głodu? 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH