PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy dentystka i pomoc stomatologiczna czyhali na ubezpieczenie społeczne?

ms
25-11-2015, 11:14
Czy dentystka i pomoc stomatologiczna czyhali na ubezpieczenie społeczne? Czy była próba wyłudzenia świadczenia chorobowego (foto: pixabay)
ZUS uważał, że został naciągnięty przez pracodawcę (właścicielka gabinetu dentystycznego) i jej pracownika (pomoc stomatologiczna) na świadczenia zdrowotne i społeczne. Sąd uznał, że nie było nadużycia.

Właścicielka gabinetu dentystycznego zatrudniła swojego brata w prowadzonym przez siebie gabinecie stomatologicznym (od 8 grudnia 2014 r. na czas nieokreślony). Dzień później zatrudniony pracownik przeszedł szkolenie BHP.  

Brat miał: - zakładać karty pacjentom, - prowadzić dokumentację wykonywanych zabiegów i rozliczania zużytych leków, - przygotowywać pacjentów do zabiegów, - przygotować gabinetu i stanowiska pracy lekarza dentysty, - współpracować z lekarzem dentystą w trakcie wykonywania zabiegów stomatologicznych, - zajmować się zaopatrzeniem w materiały stomatologiczne. Otrzymywać miał za to wynagrodzenie miesięczne w wysokości 1860 zł.

Nowy pracownik de facto obowiązków zawodowych nie podjął, gdyż już 10 grudnia nie pojawił się w pracy. Okazało się, że brat tego właśnie dnia targnął się na życie  i z powodu rozległej rany szyi został przewieziony do wojewódzkiego szpitala, w którym dokonano operacji a następnie od 14 do 31 grudnia 2014 r. przebywał na oddziale psychiatrycznym w szpitalu wojewódzkim.

Już od 5 stycznia 2015 r. rozpoczął jednak pracę w gabinecie dentystycznym, z nieco większymi obowiązkami i większą pensją - 2,2 tys. zł. Nie pracował jednak długo, gdyż już 9 stycznia 2015 r. znalazł się na zwolnieniu lekarskim, a 11 lutego 2015 r. złożył do organu rentowego wniosek o zasiłek chorobowy. Brat dentystki zrezygnował z pracy w gabinecie dentystycznym i zatrudnił się jako kierowca.

Na jego miejsce dentystka nie przyjęła innego pracownika, a jego obowiązki przejęła dotychczasowa jedyna pracownica gabinetu dentystycznego. Było to możliwe, bo od lutego 2015 r. częstotliwość przyjmowania pacjentów zmniejszyła się, gdyż właścicielka praktyki dentystycznej była w ciąży, a niedługo później urodziła dziecko.

ZUS odmówił przyznania zasiłku chorobowego, uznając, że nastąpiła próba wyłudzenia, ponieważ  wszystkie okoliczności wskazywały, że zatrudnienie było fikcyjne.

Sąd Okręgowy w Koninie III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych przyznał jednak rację dentystce i jej bratu. Nie udowodniono im, że z zamysłem postanowili naciągnąć ZUS na świadczenia. Próba samobójcza nastąpiła w dwa dni po zatrudnieniu. Nikt nie udowodnił, że zatrudnienie było fikcyjne (antydatowane) i faktycznie nastąpiło po targnięciu się mężczyzny na życie.

Sygnatura akt III U 661/15

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ZUS   sąd   oszuści  

POLECAMY W SERWISACH