PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy dentysta może sam kierować się na badania?

smn
29-11-2016, 10:25
Czy dentysta może sam kierować się na badania? Czy dentysta sam sobie być lekarzem? (fot. pixabay)
Prezes ORL w Szczecinie wystosował do dyrektora ZOW NFZ pismo z zapytaniem o stanowisko w sprawie możliwości samoleczenia się lekarzy i lekarzy dentystów,  zlecania sobie dodatkowych badań i wystawiania skierowań oraz rozliczania świadczeń w ramach kontraktu z NFZ.

Kierownicy niektórych placówek medycznych oficjalnie wręcz zakazują "samoleczenia się" lekarzy i lekarzy dentystów. Zasłaniają się względami formalnymi, ponoć nie można rozliczyć w NFZ świadczenia, w którym świadczeniodawca i świadczeniobiorca to ta sama osoba.

Czy rzeczywiście? - pyta Zachodniopomorski OW NFZ, prezes OIL w Szczecinie.

Zgodnie z prawem, ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, finansowane ze środków publicznych, są udzielane na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Czyli lekarza lub lekarza dentystę, który: 
- jest świadczeniodawcą,
- ma umowę z funduszem na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
- jest zatrudniony u świadczeniodawcy, z którym fundusz zawarł taką umowę. 

Skoro tak, to od strony formalnej nie ma żadnych przeciwskazań, by lekarz nie mógł się sam leczyć i wystawiać sobie skierowania na badania. Ma tylko być lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego i przestrzegać wymaganych procedur, na przykład wpisania się na listę oczekujących pacjentów.

Więcej: oil.szczecin.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta_prawo   samoleczenie   OIL Szczecin  

POLECAMY W SERWISACH